Cytokinová síťová analýza mozkomíšního moku u ME/CFS
Molecular Psychiatry , (31. březen 2015) | doi:10.1038/mp.2015.29
M Hornig, G Gottschalk, D L Peterson, K K Knox, A F Schultz, M L Eddy, X Che and W I Lipkin
Abstrakt
Myalgická encefalomyelitida/syndrom chronické únavy (ME/CFS) je nevysvětlená vysilující porucha, která je často spojená s kognitivní a motorickou dysfunkcí. S použitím 51-plex cytokinové metody jsme analyzovali mozkomíšní mok u 32 případů ME/CFS, 40 pacientů s roztroušenou sklerózou a 19 zdravých jedinců, podle věku a pohlaví. U většiny případů byly nalezeny rozdíly specifické pro skupiny se zvýšením hodnot v případech CCL11 (eotaxin), což je chemokin podílející se na zmnožení eosinofilů. Síťová analýza odhalila obrácený vztah mezi receptorem interleukinu 1 a faktorem stimulujícím kolonii 1, faktorem stimulujícím kolonii 2 a interleukinem 17F, bez dopadu na interleukin 1α nebo interleukin 1β, což svědčí o poruše signálu interleukinu 1.
Naše výsledky svědčí o výrazném narušení imunitního podpisu u mozkomíšního moku u sledovaných případů ME/CFS, což odpovídá imunitní aktivaci v centrálním nervovém systému a posunu k alergickému vzorci nebo vzorci pomocného T lymfocytu typu 2 spojenými s autoimunitou.
Zdroj: http://www.nature.com/mp/journal/vaop/ncurrent/full/mp201529a.html
Překlad pro ME/CFS.cz: PaD
Indicie k „mozkové mlze“ nalezené v mozkomíšním moku u pacientů s ME/CFS
V souhrnu vědci našli v nové studii snížené hladiny většiny cytokinů v mozkomíšním moku u pacientů s déletrvajícím syndromem chronické únavy (7 let) oproti dvěma dalším skupinám. Ale jeden cytokin, eotaxin, byl zvýšený u lidí s ME/CFS a s roztroušenou sklerózou (RS).
Význam tohoto nálezu zatím není jasný, říká doc. Hornigová, hlavní autorka studie. Ale dodává, že eotaxin je zapojený do podobných imunitních odpovědí jako je alergie.
Proč studie zahrnula lidi s RS? Existují některé podobnosti mezi RS a CFS, vysvětluje dr. Hornig. Pacienti s RS trpí únavou a předpokládá se, že RS je způsobena abnormální imunitní reakcí – v tomto případě proti tělu vlastní nervové tkáni. Přesná příčina CFS není jasná, ale obecně se uvažuje, že je zapojený nějaký typ imunitní dysfunkce, vysvětluje doc. Hornigová.
V nedávné studii, její tým zjistil, že u lidí, kteří měli CFS relativně krátce – méně než tři roky, byly hladiny cytokinů v krvi zvýšené. Znovu opět klesly u lidí, kteří měli onemocnění delší dobu (déle než 3 roky). „Myslím si, že to, co vidíme, je vyčerpání imunity v průběhu času,“ uvažuje doc. Hornigová.
Čtěte také:
- http://me-cfs.eu/imunitni-zmeny-u-pacientu-v-casne-a-pozdejsi-fazi-mecfs/
- https://www.mailman.columbia.edu/public-health-now/news/scientists-find-clues-cognitive-dysfunction-chronic-fatigue-syndrome
Vydáno dne 05. 08. 2015
Upozornění: Článek má výhradně informativní charakter. Každá studie je pouze dílčím poznatkem vědy, a než mohou být nové poznatky přijaty do praxe, musí projít náročným ověřovacím procesem. Věda vyžaduje čas.
Napsat komentář