CDC: Osvětová kampaň o chronickém únavovém syndromu

V listopadu 2006 odstartovala národní osvětová kampaň o CFS financovaná Centrem pro kontrolu nemocí (CDC) a realizovaná ve spolupráci s Americkou asociací CFIDS, největší a nejaktivnější dobročinnou organizací se zaměřením na chronický únavový imunitnědysfunkční syndrom pracující od roku 1987. O chorobě informovala americká celostátní média. Odkaz na problematiku CFS byl zařazen na hlavní stránce oficiálního webu CDC:  http://www.cdc.gov/. V USA přinesl rok 2006 oficiální uznání CFS, jak se můžete přesvědčit níže.

  • Video z tiskové konference o osvětové kampani CFS

V pátek 3. listopadu se konala tisková konference oznamující zahájení kampaně za podnícení informovanosti o CFS s názvem „Spark! The Campaign To Ignite CFS Awareness  (doslovný překlad: „Jiskra!  Kampaň za podnícení informovanosti o CFS“).

Spark! je iniciativou sdružení CFIDS Association of America.
Pozn. red. ME/CFS.czech: CFIDS Association of America se změnila na Solve ME/CFS Initiative (SMCI). 

  1. Šestiminutová videonahrávka z tiskové konference je přístupná online na adrese: http://www.youtube.com/watch?v=SYaCAcXD6ls
  2. Videonahrávka s českými titulky je k dispozici na odkaze: https://youtu.be/eswKNlTtqwE
  3. Přepis záznamu v češtině: http://me-cfs.eu/wp-content/uploads/2018/04/cdc-tk-2006.pdf
  • CFS Public Awareness Campaign Press Cconference

NBC  novinka & video

Televizní Večerní zpravodajství (Nightly News ) programu  NBC News vysílalo ve čtvrtek 2.listopadu zpravodajský pořad o ME/CFS s názvem „Vláda oznamuje, že CFS je skutečná nemoc.“ ( “Chronic fatigue is a real illness, gov’t says.”)

Zpravodajský pořad s podtitulkem “Dlouho sporná diagnóza konečně došla uznání” byl zpracován Robertem Bazellem, vedoucím korespondentem NBC News pro vědu a zdraví a byl shrnut takto:

“Dnešní pořad je o tajemném onemocnění, které sužuje více než milion lidí ve Spojených státech, obzvláště žen. Vláda nyní sděluje lékařům: Je to skutečná nemoc.”

Překlad: PaD

Oficiální video šot kampaně: YouTube video: CFS/ME CDC „Missing My Life“

Zdroj: Julie Gerberding, M.D., director, CDC. Nancy Klimas, M.D., University of Miami, Miami VA Medical Center. William Reeves, M.D., director, chronic viral diseases branch, CDC. Hickie, I. BMJ, Sept.16, 2006; 333:575. Anthony Komaroff, M.D., professor of medicine, Harvard Medical School.


Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*