Antibiotika

U ME/CFS je z důvodu narušené imunity běžný zvýšený výskyt a opakování různých zánětů (krčních, dýchacích cest, močových cest, gynekologických, zažívacího traktu), které vyžadují léčbu antibiotiky. Jejich časté a dlouhodobé užívání však škodí celému organismu a imunitnímu systému, včetně zvýšení rizika vzniku odolných mikroorganismů. Proto by užívání antibiotik mělo být pokud možno cílené – na základě laboratorního potvrzení přítomnosti souběžné infekce. Ideálně na základě kultivace a citlivosti. U oslabených pacientů je obzvláště důležité při antibiotické léčbě obnovovat poničenou mikroflóru (nejen v zažívacím traktu, ale i v poševní oblasti u žen) užíváním probiotik, doplněním vitamínů, zejm. skup. B. Léčba antibiotiky je mnohdy nezbytná a její negativní dopad je nutné všemi dostupnými způsoby zmírnit.

Na internetu se objevují různé protokoly na dlouhodobé užívání kombinace antibiotik. Doporučujeme velkou opatrnost. ME/CFS často nastoupí po prodělání infekce, nejčastěji virové. Na viry jsou antibiotika neúčinná.

„Myslíme si, že je nepravděpodobné, že u ME/CFS přetrvává infekce. Naší hypotézou je, že existuje infekční proces, který nemoc spouští, po něm je infekce pryč, ale příznaky přetrvávají. Současná hypotéza je taková, že na rozdíl od lidí s normálním imunitním systémem, který potlačí infekci a pak opadne, zde máme podmnožinu jedinců, jejichž imunitní systémy nadměrně reagují a napáchají spoustu vedlejších škod,“ říká vedoucím intramurálního výzkumu amerického Národního ústavu zdraví (NIH), neuroimunolog MUDr. Avindra Nath , ředitel Oddělení infekcí nervového systému a klinický ředitel Národního ústavu neurologických poruch a mrtvice. (1) Před nástupem do NIH (2011) pracoval na klinice pro roztroušenou sklerózu, kde vyšetřoval mnoho případů ME/CFS kvůli vyloučení RS, jež může vyvolat podobné příznaky.

Zdroj:

(1) Miriam E. Tucker, NIH Study Aims To Unravel The Illness Known As ‚Chronic Fatigue Syndrome‘, NPR, 1. 5. 2017,  http://www.npr.org/sections/health-shots/2017/05/01/526372209/nih-study-aims-to-unravel-the-illness-known-as-chronic-fatigue-syndrome

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*