Je ME/CFS v současné době těžší nemocí než HIV/AIDS?

Nancy Klimas, M.D. je uznávanou specialistkou na dvě závažná onemocnění – na AIDS a ME/CFS. 15. října 2009 odpovídala v internetové diskuzi v prestižních amerických novinách The New York Times na otázky čtenářů ohledně objevu nového retroviru XMRV. The NYT o tomto objevu uveřejnil článek 8. října 2009. Diskuze s odborníkem – v tomto případě s Dr. Nancy Klimas – byla dalším, podrobnějším materiálem k tomuto tématu.

Diskuze se týkala objevu nového retroviru, obecnější charakteristiky retrovirů a také nemoci ME/CFS.
Z uveřejněných otázek a odpovědí vybíráme pro naše čtenáře jednu, o které si myslíme, že má skutečně velkou závažnost.

Otázka čtenáře:
Považuji srovnání s HIV (jen proto, že je to další retrovirus) za alarmující, zbytečné a co je nejhorší, za senzační zprávu typickou spíše pro bulvární média.
Z informací, které jsem se dozvěděl, je souvislost mezi oběma viry slabá a přinejlepším povšechná.
Rozčiluje mě na tom to, že srovnání s HIV je úplně zmatečné. Existuje mnoho retrovirů, které nejsou patogenní. Srovnávání s nejznámějším a nejobávanějším retrovirem je zjednodušující a prostě chybné.
Neměli bychom zapomínat na to, že retroviry jsou v lidské historii běžné a některé nezpůsobují vůbec žádné nemoci a většina jich není zdaleka tak extrémních jako HIV.
Srovnávat virus [XMRV] s HIV znamená vytvářet zbytečný poplach a znamená také utrpení pro lidi, kteří již nyní mají vážnou nemoc. […..]

Ptám se, jestli domýšlíte morální důsledky takového ledabylého srovnání – tu hrůzu a nepříjemné důsledky pro ty, kteří by se mohli domnívat, že nemoc [ME/CFS] je tak invalidizující jako HIV, a také obavu z myšlenky, že mohou nemoc přenést na jiného člověka.

Odpověď MUDr. Nancy Klimas:
To je dobrá úvaha. Zatím máme jednu studii, jejíž výsledky musejí být ověřeny, další studie bude zkoumat možnosti léčby. A máte pravdu, zdá se, že některé retroviry jsou benigní [nezhoubné], zatímco jiné jsou patogenní.
Ale doufám, že netvrdíte, že pacienti s CFS nejsou stejně nemocní jako pacienti s HIV. Pacienti s HIV, které léčím, jsou plní života díky třem desítkám let intenzivního a skvělého výzkumu a miliardám investovaných dolarů. Mnozí z mých pacientů s CFS jsou naproti tomu velmi nemocní a neschopní pracovat nebo se starat o své rodiny.
Svoji klinickou praxi rozděluji mezi tyto dvě nemoci a mohu prohlásit, že kdybych si měla vybrat mezi těmito dvěma nemocemi (v roce 2009), raději bych měla HIV. Ovšem CFS, kterým je jenom v USA postiženo milión lidí, získal pouze malý zlomek z peněz určených na výzkum.
Přes tato omezení jsme dosáhli značného pokroku v porozumění příčiny nemoci a ve vývoji účinné léčby. Institutu Whittemore Peterson a jeho týmu patří gratulace za skvělou práci, kterou odvádějí v tomto novém výzkumném centru, jež je financováno ze soukromých peněz, z financí státu Nevada a ze spolupráce s NIH.
Je to vynikající výzkum a účelně vynaložené prostředky!

Nancy Klimas, M.D. je profesorkou lékařství, psychologie, mikrobiologie a imunologie na Lékařské fakultě Univerzity v Miami. Je ředitelkou klinického výzkumu HIV/AIDS v Lékařském centru pro válečné veterány v Miami. Je prezidentkou Mezinárodní asociace pro chronický únavový syndrom. Dále je hlavním výzkumníkem v americkém Národním institutu pro zdraví (NIH) pro Multidisciplinární studie patofyziologie CFS. Je také zakládající členkou časopisu pro chronický únavový syndrom (Journal of Chronic Fatigue Syndrome).

Více informací o Dr. Nancy Klimas: https://me-pedia.org/wiki/Nancy_Klimas

Pro ME/CFS.cz připravil Martin Ch.

Více informací o XMRV na webu ME/CFS.cz zde: http://me-cfs.eu/tag/xmrv/

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*