Tisková zpráva: Akce Millions Missing CZ+SK v Praze

Dne 12. května 2018 se u příležitosti Mezinárodního osvětového dne nemoci ME/CFS bude konat česko-slovenská akce, která je součástí #MillionsMissing, globální kampaně za rovný přístup ke zdravotní péči pacientů s tímto onemocněním. Akce proběhne v Praze, v parku na Karlově náměstí, v čase 10:00 – 14:00 hodin.

Myalgická encefalomyelitida (ME), známá též pod kontroverzním názvem chronický únavový syndrom (CFS), je komplexní velmi vysilující chronická nemoc, kterou trpí znepokojivé množství lidí po celém světě. Přestože vede k těžkému omezení, téměř se o ní nemluví. Pacienti zůstávají „neviditelní“ a společnost neinformovaná.

Česká a Slovenská republika bude letos součástí akce již podruhé. Stejně jako v dalších nejméně 100 městech světa budou i v Praze k vidění opuštěné páry bot, které se staly symbolem nemoci. Každý pár, opatřený vzkazem od pacienta, znamená jeden nemocí zničený život.

12. květen byl za Mezinárodní osvětový den ME/CFS zvolen u příležitosti narození britské reformátorky lékařské péče Florence Nightingaleové, která byla ve druhé polovině svého života upoutána na lůžko nemocí zpětně diagnostikovanou jako ME/CFS. Světová zdravotnická organizace zařadila nemoc do kategorie neurologických onemocnění (kód G93.3). Přesto mnoho pacientů končí v psychiatrických ordinacích, nebo zcela bez odborné zdravotní a sociální péče.

Informace o akci jsou uvedené na facebookových stránkách Millions missing CZ+SK https://www.facebook.com/Millions-Missing-Cz-Sk-301907713563730/ a na webové stránce Klubu pacientů ME/CFS http://me-cfs.eu/. Oficiální webová stránka #MillionsMissing je dostupná na https://millionsmissing.meaction.net/.

Ing. Lenka Goldšmídová
organizátorka akce

Kontaktní údaje na organizátorku akce jsou na její přání k dispozici na e-mailu naší redakce me-cfs@seznam.cz.


Příprava tiskové zprávy: Redakce ME/CFS.cz

Příloha tiskové zprávy:

Příprava tiskové zprávy: Redakce ME/CFS.cz

Označeno s: ,
One comment on “Tisková zpráva: Akce Millions Missing CZ+SK v Praze
  1. květa napsal:

    je mi 60 let a svoje utrpení s nemocí překonávám víc jak 15 let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*