Průvodce léčbou

Přehledem o léčbě ME/CFS je například kniha Chronic Fatigue Syndrome: A Treatment Guide. Kniha je v angličtině a občas je na stránce prodejce možné stažení jejího aktualizovaného 2. vydání z roku 2012 zdarma. Erica Verillo, autorka knihy, také poskytuje 1. vydání z roku 1998 zcela zdarma na svém blogu http://cfstreatment.blogspot.cz/p/cfs-treatment-guide-1st-edition_7.html, kde je možné použít vpravo nahoře automatický překladač Google a nastavit si češtinu, což pomůže s překladem. Autoři uvádí, že ve své knize sestavili seznam procedur, terapií a technik, které byly úspěšně použité lidmi s touto nemocí. Upozorňují však, že žádná z popisovaných věcí není zaručeně účinná pro každého, protože to, co pomáhá jednomu nemocnému, u druhého nemusí fungovat.

Každá léčba nemusí být nejen pro každého účinná, ale ani vhodná. Např. pokud má jeden pacient sníženou imunitu a druhý známky autoimunity, pak samozřejmě je vhodné imunitu posilovat jen u prvního. Druhému by mohla stejná léčba stav zhoršit. Důkladné lékařské vyšetření je proto předpokladem pro nalezení nejvhodnějšího individuálního plánu péče.

Žádný z uvedených postupů nemůže nemoc kompletně vyléčit. Ale některé mohou zmírnit nejhorší příznaky nebo snížit stupeň závažnosti onemocnění. Jinak řečeno, mohou významně zlepšovat kvalitu života. I když volně dostupné 1. vydání knihy vyšlo už před patnácti lety, diskuse a doporučení léčby jsou stále z větší části platné.

Kniha nenahrazuje lékařské ošetření, pouze pomáhá k informovanému rozhodování v péči o své zdraví. Obsah knihy prošel odbornou recenzí specialistů na tuto chorobu.

Dále navštivte článek: Průzkumy účinnosti terapií ME/CFS

Zdroj:
Verrillo E., Chronic Fatigue Syndrome: A Treatment Guide

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz

Vydáno dne 12. 01. 2014

Označeno s: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*