Nízké dávky naltrexonu – LDN
Vydáno: 27. 4. 2009
Překlad: Redakce ME/CFS.cz – Nina L. T.
Poslední aktualizace: 13. 12. 2019
Naltrexon je lék používaný k odstranění účinků opiátů nebo alkoholu. Nízké dávky Naltrexonu (LDN = Low Dose Naltrexone) mohou zvyšovat produkci endorfinů (látek, které tlumí bolest a působí pozitivně na náladu), stimulovat imunitní systém a posílit přirozenou obranyschopnost těla. Tuto vlastnost zkoumaly různé studie zabývající se terapií autoimunitních chorob, roztroušené sklerózy, rakoviny, AIDS a poruch centrální nervové soustavy. LDN by mohly být efektivní a levnou léčbou také pro ME/CFS a FM, jak naznačují některé studie.
Panel 13 klinických lékařů, kteří se specializují na ME / CFS, se sešel na dvoudenním klinickém sumitu o ME a CFS, jenž se uskutečnil ve dnech 2. a 3. března 2018 v Bateman-Horne Center v Salt Lake City. Na základě klinických zkušeností vybral jako top léčivo LDN u pacientů s ME/CFS, kteří trpí hyperalgezií (zvýšenou vnímavostí bolesti).
Typický protokol, řekl dr. Jarred W.Younger, by měl začít s dávkou 1,5 mg denně po dobu 1 týdne, pak další týden titrovat až na 3,0 mg, a potom na 4,5 mg denně. Ale jelikož se individuální reakce liší, při hledání správné dávky pro daného pacienta mohou tyto dávky potřebovat trochu přizpůsobit. Někteří mohou lépe reagovat na 6,0 až 7,0 mg / den.
MUDr. Susan M. Levine vysvětlila, že začíná s mnohem nižší dávkou LDN, a to od 0,1 do 0,5 mg, protože se obává citlivosti u těchto pacientů.
Pacienti na LDN by měli být upozorněni na to, že může trvat až 2 měsíce, než pocítí změny, a proto by se „neměli vzdát příliš brzy, pokud si okamžitě neuvědomují příznivé účinky,“ poznamenal dr. Younger. Dále upozornil, že „každý reaguje jinak na léky, takže pacienti a lékaři by měli pečlivě sledovat reakce na jakýkoli nový lék.“
Zdroj: https://www.medscape.com/viewcollection/34492
Informace o výzkumech LDN poskytují internetové stránky http://www.lowdosenaltrexone.org/.
Finská pacientka s ME/CFS Maija Haavisto, která užívala LDN, popsala pozitivní výsledky zde.
V Evropě se konala o LDN první konference v roce 2009: http://www.medicalnewstoday.com:80/articles/147336.php
Informace o letošní konferenci LDN, která se koná 7. července 2018 na Univerzitě v Glasgow: https://www.ldnresearchtrust.org/conference-2018
Aktualizace 13. 12. 2019
LDN léčba ME/CFS
Úvod: Myalgická encefalomyelitida (ME)/syndrom chronické únavy (CFS) je běžné onemocnění, které omezuje fyzické a kognitivní funkce a chybí pro ně účinná léčba.
Metody: Poskytujeme údaje o bezpečnosti a účinnosti zaznamenané v klinické praxi při ošetření ME/CFS naltrexonem podávaném v nízkých dávkách (LDN v dávkách 3,0 – 4,5 mg/den). Retrospektivně byly analyzovány lékařské záznamy 218 pacientů, kteří byli diagnostikováni na ME/CFS a dostali léčbu LDN v období 2010–2014.
Výsledky: Údaje s výsledky byly k dispozici u 92,2 % pacientů s průměrnou dobou dalšího sledování 1,7 roku. Pozitivní odpověď na léčbu LDN byla hlášena u 73,9 % pacientů. Většina pacientů zažila méně ospalosti/větší čilost a lepší fyzický a kognitivní výkon. Někteří pacienti hlásili nižší bolest a teplotu, zatímco 18,3 % pacientů neoznámilo žádnou léčebnou odezvu na LDN. Na začátku léčby se často vyskytovaly mírné nežádoucí účinky (nespavost, žaludeční nevolnost). Žádné závažné nežádoucí účinky ani dlouhodobé nepříznivé příznaky hlášeny nebyly.
Závěry: Vysoká četnost odezvy na léčbu a dobrý bezpečnostní profil pozorovaný v této retrospektivní otevřené studii* vybízí k uskutečnění prospektivních kontrolovaných studií, aby se potvrdila platnost zjištění, že LDN zmírňuje příznaky ME/CFS.
Zdroj: Olli Polo, Pia Pesonen & Essi Tuominen (2019) Low-dose naltrexone in the treatment of myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome (ME/CFS), Fatigue: Biomedicine, Health & Behavior, DOI: 10.1080/21641846.2019.1692770
* v otevřené (open-label) studii vědci i účastníci vědí, jaká léčba se podává, pozn. překl.
Upozornění: Tyto zprávy jsou výhradně pro informační účely a nejsou návodem k léčbě!
Předáváme zprávu od Lenky V.:
Dobry den prajem,
bola som na festivale „Jeden svet“ a po projekcii filmu Bez oddechu
(film o ME) som sa zapojila do diskusie o tonto ochoreni.
Spominali sme moznosti liecby a liek naltrexon, ako ucinny.
Ponukla som sa, ze overim, ako je to s nim v CR.
V SUKL je registrovany a v distribucii dostupny jeden jediny preparat s naltrexonom: Adepend 50 mg
http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC88591.pdf&type=spc&as=adepend-spc
Je za plnu uhradu pacienta.
Potrebujete ine koncentracie ako je ofiko preparat – s tym by nemal byt prolem – v kazdej lekarni su schopny predpisane liecivo nakapslovat podla potreby – napr. 3mg.
V podstate by stacilo najst psychiatra, ktory by bol ochotny liecit ME tymto preparatom – Off‑label léčba a predpisat Vam ho.
Drzim palce pri boji s ME!
Prijemne jarne dni
Lenka V.
Upozornění: Tato zpráva je výhradně informační a není návodem k léčbě! Vždy se poraďte s lékařem.