Květnová osvěta – na Maltě se zrodila hvězda!

Z tiché trpící k výmluvné a krásné obhájkyni pro pacienty s ME – to je úžasný příběh Denise Vellové z Malty.

Denise se tento měsíc stala tváří – nebo spíše dvěma tvářemi  – osvěty na Středomořském ostrově, když se spojila s tamní podpůrnou skupinou pro ME.

Benigní myalgická encefalomyelitida (ME), známá též jako chronický únavový syndrom (CFS), je komplexní velmi vysilující chronická nemoc, kterou trpí znepokojivé množství lidí po celém světě. Často začíná po prodělání akutní infekce, po níž nastupuje celková vyčerpanost společně s pestrou paletou dalších příznaků, které odrážejí centrální zasažení, deregulaci tělních systémů a jejich dysfunkce (imunitní, neuroendokrinní, svalové, kardiovaskulární, gastrointestinální).

Tři roky Denise trpěla mlčky, protože neakceptovala svou nemoc. Následkem toho se její kontakty s přáteli a učiteli pokazily, protože nedokázala sdělit, jak se cítí a její přátelé si mysleli, že je od nich nezdvořilé se jí na to ptát.

Letos, v nové škole, hned na začátku vysvětlila své potřeby, co dokáže zvládat a co dělat nemůže. Byla překvapená kladnou reakcí, která se dostavila od studentů a učitelů.

Rozhodla se poskytnout své nově získané zkušenosti ostatním. Za pomoci fotografa Briana Greche a místního sponzora vznikl tento skvělý plakát, který nyní na ostrově koluje v nemocnicích, na klinikách a ve školách.

Při plánování osvětové kampaně se Denise rovněž setká s paní Kate Gonzi, manželkou předsedy vlády Malty, která jí poskytla plnou podporu a zájem o internetové stránky MEpacienti Malta.

Slogan použitý na plakátu je slovní hříčka, kterou je možné přeložit vícero způsoby. Vybrali jsme překlad:

„Trpím vaší neschopností vidět mé zneschopnění*.
Jsem mlčící pacient – ME pacient.“

Překlad pro ME/CFS.cz: PaD

Slovníček pojmů:
*Zneschopnění (disabilita)
Podle Světové zdravotnické organizace je disabilita (postižení) omezená či chybějící způsobilost vykonávat činnost způsobem či v rozpětí, které se považují za normální pro lidskou bytost. Zdroj: https://www.who.int/topics/disabilities/en/

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*