Aktuálně.cz: Nejzáhadnější nemoc současnosti

Vydáno: 25. 2. 2021
Autor: Magdaléna Daňková – redakční článek Žena – Aktuálně.cz

Vznik chronického únavového syndromu (označovaného jako ME/CFS) je spojen s proděláním virové nebo bakteriální infekce. Jeho příčina přitom není známá ani stále dostatečně objasněná. Hlavním příznakem je nevolnost po jakékoliv námaze, která nastupuje nejčastěji s odstupem několika hodin a pacienti ji často popisují jako kombinaci chřipky a kocoviny nebo pásmové nemoci.

(…)

„Zprvu jsem měl pocit, že je to jako nekonečná chřipka. Cítíte bolest v kostech, kloubech a svalech, která putuje napříč celým tělem, a i když si zdánlivě odpočinete a prospíte se, po probuzení máte pocit, jako kdybyste ve spánku běželi maraton či jej celý strávili v posilovně. Než jsem se naučil pracovat s omezeným množstvím energie, mnohdy jsem míval potíže se soustředěním, zrakem, koordinací či rovnováhou,“ popisuje Šimon Procházka, který syndromem onemocněl před dvěma lety.

Diagnózu si přitom vyslechl teprve po půl roce trvání obtíží. Protože však v Česku neexistuje specializované centrum zabývající se touto nemocí, lékaři často ani lidem nepotvrdí, zda se skutečně jedná o chronický únavový syndrom. Jeho diagnostika je totiž velmi složitá a neexistuje ani jasný test, který by ho dokázal potvrdit.

Nemoc mu život obrátila naruby

Život Šimona Procházky se tak během několika málo měsíců zcela proměnil. „Před nemocí jsem chodil do práce, dokončoval studium na vysoké škole, aktivně provozoval dva sporty, cestoval napříč světem a užíval si života. V současné době trávím 95 procent času sám doma. Původní zaměstnání jsem musel opustit, neboť i přes veškeré vstřícné kroky zaměstnavatele nebylo možné naplňovat povahu pozice ani v nejkratším možném úvazku,“ vysvětluje.

(…)

Co to je za nemoc

Patří mezi nejzáhadnější onemocnění současnosti a lidé, kteří jím trpí, si často měsíce nevyslechnou jasnou diagnózu. Chronický únavový syndrom postihuje častěji ženy než muže a trpí jím zhruba jeden až pět lidí na tisíc obyvatel.

(…)

Jak se chronický únavový syndrom projevuje

„Chronický únavový syndrom (ME/CFS) bývá často zaměňován za chronickou únavu a veřejnosti občas splývá s různými únavovými stavy. To je velký omyl. Pro většinu pacientů je chronická únava, i když může být velmi těžká, spíše doprovodným příznakem,“ upozorňuje Jan Choutka z Klubu pacientů s ME/CFS.

„Hlavními symptomy bývá nevolnost po námaze, která nastupuje nejčastěji s odstupem několika hodin a pacienti ji často popisují jako kombinaci chřipky a kocoviny nebo takzvané pásmové nemoci. Velmi typické jsou kognitivní problémy spojené s neschopností myslet a vnímat a dále porucha autonomního nervového systému (termoregulace, intolerance vzpřímené polohy),“ doplňuje Choutka.

(…)

Účinný lék neexistuje

Účinný lék na chronický únavový syndrom momentálně neexistuje. Důležité je však dodržovat klidový režim a najít rovnováhu mezi přiměřenou aktivitou a nežádoucími důsledky neaktivity, tvrdí Choutka. Dodává, že lidé žijící s ME/CFS by neměli přemáhat příznaky.

Doktoři pak mohou pacientům pomoci zmírnit nejhorší příznaky, jako je nedostatek spánku nebo bolest. „Současně je nutné včas léčit ostatní léčitelné problémy – akutní infekční onemocnění, záněty, poruchy imunity, poruchy činnosti štítné žlázy a další. A doplňovat chybějící vitaminy, minerály a stopové prvky, vysvětluje zástupce Klubu pacientů s ME/CFS.

(…)

Celý článek:
První část – https://zena.aktualne.cz/zivotni-styl/doktori-casto-nevi-co-jim-je-pacienti-s-unavovym-syndromem
Druhá část (11 stránek prezentace) – https://zena.aktualne.cz/zivotni-styl/doktori-casto-nevi-co-jim-je-pacienti-s-unavovym-syndromem-t/

Mnohokrát děkujeme paní redaktorce Magdaléně Daňkové a redakci Aktuálně.cz za zájem o téma ME/CFS.

Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*