Abnormální hromadění laktátu v krvi při opakovaném zátěžovém testování u ME/CFS

Vydáno: 4. 6. 2019
Překlad: RoTa

Intolerance cvičení, PEM a zpožděné zotavení jsou ústředními příznaky ME/CFS. Tato studie ukazuje, že se u ME/CFS při opakovaném cvičení překvapivě zhoršuje fyzický výkon a zvyšuje hromadění laktátu, zatímco u zdravých kontrol vidíme jeho snížení, i když mechanismus pro to ještě nebyl stanoven. Nevíme, zda toto zjištění ukazuje na centrální patofyziologický mechanismus ME/CFS, nebo zda se jedná o sekundární jev. Může to být dokonce pokus o zmírnění negativního dopadu cvičení, které, jak se zdá, mělo cvičení na tyto pacienty. K objasnění příčin této neobvyklé reakce na námahu je nutný další výzkum.

Studie se zúčastnilo 18 pacientek (18 – 50 let) splňujících Kanadská konsenzuální kritéria pro ME/CFS, která vyžadují přítomnost příznaku PEM jako povinnou, a 15 zdravých žen (18 – 50 let). Obě skupiny podstoupily CPET opakovaný po 24 hodinách s měřením laktátu každých 30 sekund.

Zdroj: Abnormal blood lactate accumulation during repeated exercise testing in myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome. Katarina Lien1,2 , Bjørn Johansen3, Marit B. Veierød4, Annicke S. Haslestad1, Siv K. Bøhn1, Morten N. Melsom5, Kristin R. Kardel1 & Per O. Iversen1,6. 1 Department of Nutrition, Institute of Basic Medical Sciences, University of Oslo, Oslo, Physiol Rep, 7 (11), 2019, e14138, https://doi.org/10.14814/phy2.14138

Označeno s: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*