Esenciální mastné kyseliny – přirozený způsob podpory při ME/CFS
Zdravím všechny čtenáře webu ME/CFS.cz z Londýna, kde již rok a půl trpím vážným CFS. Považuji za smutné, že v Anglii (kde je CFS sice formálně uznávaná nemoc), jsou lékaři o CFS méně informovaní než veřejnost. Od té doby, co jsem nemocná, každý nový člověk, kterého jsem poznala (ne díky CFS, ale všeobecně), zná osobně někoho, kdo trpí/trpěl CFS, ať už je to vzdálený strýček, kamarádky manžel nebo maminčina kamarádka. Každý z těchto lidí věděl, jaké je to peklo a vůbec nepochybuje, že je to fyzická choroba. Já osobně jsem začala odpočívat během prvních 6 měsíců od té doby, co mi to začalo, jenom díky tomu, že dvě moje spolupracovnice (z Austrálie) znaly osobně někoho, kdo měl CFS a viděly na mně v té době nástup nemoci lépe než já. Je bohužel ale stále hodně lidí, kteří se to snaží překonávat, a tím si dlouhodobě uškodí.
Nedávno jsem přečetla novou knihu od profesora Basanta Puri, z londýnské nemocnice Hammersmith, se kterou bych vás ráda seznámila. Jmenuje se ‚CFS – a natural way to treat ME‘. Nabízí se v ní trošku jiný pohled na CFS/ME, než je obvyklé, a sice to, že jeden z problémů jsou narušené/zničené buněčné stěny v důsledku přetrvávající virové infekce na subklinické úrovni, nahrávající dalším infekcím, a jak léčit CFS pomocí esenciálních mastných kyselin na obnovu buněčných stěn.
Beru produkt s těmito kyselinami-VegEPA v plné doporučené dávce zatím 6 týdnů a již vidím výsledky (bohužel zatím ne moc na fyzické únavě a unavitelnosti, ale spíš na náladě, vyrovnanosti a mnohem lepším spánku, čisté pleti, zmizely pálivé rty a sucho v ústech).
Profesor Puri je velice přístupný člověk, ve svém volném čase například dobrovolně jezdí zdarma přednášet výsledky svých výzkumů a klinické praxe do sdružení pacientů.
Připojuji stručný souhrn:
++++++++++++++++++++++++++++++
Profesor Basant Puri patří mezi lékaře, kteří se domnívají, že CFS NENÍ psychosomatické onemocnění. Jeho nejnovější výzkumy se soustřeďují na skeny mozku a vliv výživy na CFS a další neurologické poruchy. Díky biochemickým skenům mozku pacientů s CFS zjistil, že u těchto pacientů je v mozku příliš mnoho cholinu v poměru ke kreatinu. Vzhledem k tomu, že cholin je součást buněčné membrány (spolu s esenciálními mastnými kyselinami omega-3 a omega-6) a na skenech mozku se ukazuje jako volný cholin (ne jako součást buněčných membrán) profesor Puri se domnívá, že buněčné stěny jsou nesprávně metabolizovány, tedy, že jsou narušené nebo se rozpadají, nebo se dostatečně rychle neregenerují, a tím pádem nefungují tak, jak by měly pro optimální fungování buňky. Dále vysvětluje, že buněčné stěny se skládají z esenciálních fosfolipidů. Omega-3 a 6 mastné kyseliny – respektive EPA (kyselina eikosapentaenová) a GLA (kyselina gamalinoleová) – jsou pro tělo stavební látkou na výrobu esenciálních fosfolipidů a tyto fosfolipidy tvoří vlastně spolu s cholinem buněčné stěny. Dále bylo zjistěno, že v krvi pacientů s CFS je méně mastných kyselin než u zdravých lidí.
Zde jsou k dispozici odkazy na:
1/Změny v metabolismu buněk v mozku
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=12197861
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=12598734
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=10761837
2/ na studii dokládající, že v krvi pacientů s CFS je méně mastných kyselin než u zdravých lidí.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=2270749
Za normálních okolností člověk konzumuje tzv. esenciální mastné kyseliny (například lněná semínka jsou dobrým zdrojem omega-3) a tělo si z nich vyrobí další, které zrovna potřebuje. Důležitá je hlavně EPA – je stavební látkou pro buněčné membrány; je přímo smrtelná pro viry a nepřímo tím, že ji tělo dokáže přeměnit na interferon; je počáteční „surovinou“ na tvorbu tromboxanů, leukotrinů, prostaglandinů, hormonů, které působí při komunikaci na buněčné úrovni; je součástí látek podporujících spánek atd. Jenomže viry, např. EBV/CMV „vědí“, že EPA je pro ně smrtelná a jsou schopny zablokovat enzym, který tělo potřebuje na přeměnu mastných kyselin z potravy na EPA a GLA a další. Tato virová infekce může existovat na subklinické úrovni, tedy se nemusí jednoznačně prokázat v krevních testech. Když tělo nemá dostatek EPA, tak člověk např. nemůže kvalitně spát a nastávají další poruchy známé u CFS, což vyhovuje virům a později, za nějakou dobu, kdy není dlouhodobě možná buněčná regenerace a jsou dostatečně narušené/rozpadlé buněčné membrány, se otvírá volná cesta dalším mikroorganismům. A tak nastává „bludný kruh“ CFS.
Profesor Puri vyzkoušel (nejen na CFS, ale i na depresi a ADHD = attention-deficit/hyperactivity disorder; „Syndrom hyperaktivity“, hlavně u dětí) různé potravinové doplňky na bázi rybího oleje a pupalkového oleje za účelem toho, aby si tělo dokázalo spravit narušené buněčné membrány a tím pádem odstranilo biologickou příčinu, která dovoluje, aby se tělo dále devastovalo a tím nahrávalo dalším infekcím. Usoudil, že když si tělo samo nedokáže vyrobit EPA a GLA díky přetrvávající infekci, blokující potřebný enzym, tak se dodají tělu už připravené. Tímto zásahem se začnou časem upravovat alespoň některé poruchy spojené s CFS. Rybí olej obsahuje EPA a DHA (kyselina dokosahexaenová, další omega-3 mastná kyselina) a pupalkový olej je bohatý na GLA (omega-6 mastná kyselina). Profesor Puri zjistil, ze čím více EPA v poměru k DHA, tím účinnější je to na CFS a další neurologické choroby, čili se domníval, že samotná EPA by byla účinnější než směs EPA a DHA z rybího oleje. Na jaře 2004 se myšlenky ujala jedna anglická firma a začala vyrábět první potravinový doplněk obsahující pouze EPA, bez DHA. Jmenuje se VegEPA a je to směs čisté EPA (extrahované z rybího oleje, ale neobsahující těžké kovy a další nežádoucí příměsi) a panenského za studena lisovaného pupalkového oleje (několik měsíců byla VegEPA naprosto vyprodána…). Každá kapsle obsahuje pouze 280mg EPA a 100mg pupalkového oleje.
Jeho výzkumy a klinická praxe ukazují, že ideální dávka při CFS je 8 kapslí denně (tedy 2240mg EPA, 800mg GLA a 0mg DHA); 4 a méně zlepšení nevykazují.
Informace: www.vegepa.com
Opatrní musí být lidé, kteří berou lék Warfarin nebo Heparin a prokonzultovat s lékařem, zda brát VegEPu, protože EPA má podobné účinky jako Heparin nebo Warfarin – a sice také ředí krev.
Proč nestačí jíst více ryb? Aby člověk měl dost EPA, musel by sníst cca.400g ryb denně, kromě toho DHA z ryb zvyšuje volné radikály v těle a zřejmě zpomaluje funkce EPA. Proč tedy jednoduše nebrat více rybího oleje? Rybí olej obsahuje hodně DHA, také se vyrábí často z tresčích jater, a vzhledem k tomu, že játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v těle a usazují se zde škodliviny, které se nevyloučí z těla ryby ven, mořské ryby tím pádem dnes obsahují příliš mnoho těžkých kovů, dioxinů atd.; rybí olej také obsahuje hodně vitaminu A a D a ve větších dávkách hrozí otrava vitaminem A a D. Je třeba zajistit, aby dieta obsahovala dostatek ko-faktorů potřebných k optimální absorpci mastných kyselin.
Podle klinických zkušeností profesora Puri VegEPA pomáhá asi 80% lidí a většina lidí se začne pomalu zlepšovat zhruba po 3 měsících, někdy to trvá až rok, než se projeví pozitivní změny. Nejvýraznější výsledky se projevují u lidí s velkými problémy se soustředěním, pamětí a brainfog.
Většina informací z této knihy ještě nebyla publikována ve vědeckých časopisech. Zatím byl publikován případ 25-leté ženy, která od 19 (t.j. 6 let) nebyla schopna ani sedět v posteli, rodiče ji museli všude nosit/tlačit na vozíčku, nemohla spát a měla depresi, kromě mnoha dalších příznaků CFS. Při prvním skenu mozku ji museli odnést 20m od vozíčku ke skeneru a byla tak vyčerpaná, že ani nemohla mluvit. Tohle bylo před 2004, takže ještě nebyla podána VegEPA, ale dostala v té době podle profesora Puri nejlepší protravinový doplněk, co se týče poměru EPA k DHA. Za 4 měsíce přišla na další sken mozku – deprese zmizela, dobře spala a všechny překvapila tím, že vstala z vozíčku a ušla 20 metrů ke skeneru sama a s každým se vesele bavila. Druhý sken mozku ukázal zmenšené ventrikly v mozku (t.j. místa, kde není mozková tkáň-komory), tedy regenerace a růst mozku o 18%.
———————-
Autor: Klára J.W.
Další informace:
Průvodce potravinovými doplňky s omega 3 mastnými kyselinami: Co má smysl kupovat a proč?:
https://cs.medlicker.com/995-doplnky-stravy-omega-3-mastne-kyseliny
Upozornění:
Informace, názory a doporučení chápejte jako možnost rozšířit si náhled na problematiku, což má pomoci k formování vlastních názorů a aktivní účasti na řešení individuální situace. Nikoli však nenahrazuje lékařská doporučení! Pokud se rozhodnete vyzkoušet publikované zkušenosti, činíte tak na základě vlastního rozhodnutí a nesete veškerou odpovědnost.Vždy se poraďte s lékařem.
Vydáno dne 18. 10. 2005
Tento článek mě oslovil. Totiž mám stále chuť na tučné, z čehož usuzuji, že si tělo nějaký tuk žádá. Jelikož z hlediska racionální výživy téměř nejím živočišné produkty nebo smažené, vynahrazuji si to olejnatými plody, jako jsou vlašské ořechy, olivy, semena. Nejvíc mám chuť na arašídy. Celozrnná mouka má tuk díky klíčkům.
V souvislosti s CFS mám ještě dráždivý tračník i pravděpodobnou celiakii (gen DQ2) – na bezlepkové stravě jsem na tom lépe. Celiatici mají tuk ve stolici, protože střevo v zánětu ho nedokáže přijmout. Nerozpoznanou celiakii má obrovské množství lidí… Pokud má člověk s CFS i dráždivý tračník, může to být právě celiakie (to je ale jen můj názor).
Může v tom být spojitost.