Tisková zpráva NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS

Národní ústav zdraví USA (NIH) dne 29. 10. 2015 informoval o nových krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Oznámil, že s ohledem na multi-systémovou povahu nemoci zahrne jeho nová pracovní skupina 23 ústavů, center a kanceláří. Tuto Trans-NIH pracovní skupinu povede MUDr. Walter J. Koroshetz, ředitel Národního institutu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), spolu s Vicky Holets Whittemore, Ph.D., zástupkyní NIH v Poradním výboru pro CFS Ministerstva zdravotnictví Spojených států. Toto nové úsilí NIH podnítila nedávno vydaná Zpráva amerického Institutu medicíny a Zpráva P2P sponzorovaná NIH, která poskytla doporučení pro výzkum.

Pozn. red. ME/CFS.cz.: O obou zprávách jsme informovali na našich stránkách:

Dále tisková zpráva hovoří o tom, že NIH navrhne novou klinickou studii ve svém klinickém centru, které se budou účastnit jedinci a náhlým nástupem ME/CFS, u nichž se vyvinula post-infekční únava.

Zdroj: NIH takes action to bolster research on Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome. National Institutes of Health website. Published October 29, 2015. Accessed November 5, 2015, http://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-takes-action-bolster-research-myalgic-encephalomyelitis/chronic-fatigue-syndrome

Vydáno na ME/CFS.cz dne 06. 11. 2015

Aktualizace 14. 11. 2016

NIH zdvojnásobí výdaje na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde: http://www.sciencemag.org/news/2016/11/nih-double-funding-chronic-fatigue-syndrome-patient-distrust-remains

Aktualizace 21. 03. 2017

Na Blogu ředitele NIH dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:

Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME/CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME/CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.

Více zde: https://directorsblog.nih.gov/2017/03/21/moving-toward-answers-in-mecfs/

Aktualizace 29.04.2017

Článek ve STAT – NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na ME/CFS. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT: zde.

Aktualizace 2. 5. 2017

Na klinickém pracovišti amerického Národního ústavu zdraví (NIH) probíhá podrobná studie lidí s postinfekčním ME/CFS. Studie je naplánovaná do 3 fází. První má za cíl identifikovat biomarkery, druhá ověřit výsledky na větší populaci a třetí hledat léčby. V první fázi se studie účastní 40 pacientů s ME/CFS včetně Briana Vastaga, který v roce 2015 přispěl svým otevřeným dopisem pro ředitele NIH ke zvýšení zájmu o tuto chorobu.

Podmínky pro účast v první fázi studie byly přísné. Mezi hlavní patřil zdokumentovaný infekční začátek onemocnění, doba trvání nemoci méně než 5 let, přítomnost vážného ponámahového zhoršení i po minimální zátěži (tzv. příznak PEM). Účastníci podstoupí velmi početnou sadu testů, včetně studií spánku, MRI různého typu a detailní metabolomické a proteomické testování zaměřené na identifikaci funkcí genů. Účastníci studie projdou též imunologickými testy všech biologických tělních tekutin a podstoupí rozsáhlé pozátěžové testování, kdy jsou příznaky ME / CFS nejvýraznější.

Vedoucím výzkumu je neuroimunolog MUDr. Avindra Nath, ředitel Oddělení infekcí nervového systému a klinický ředitel Národního ústavu neurologických poruch a mrtvice. Před nástupem do NIH (2011) pracoval na klinice pro roztroušenou sklerózu (RS), kde vyšetřoval mnoho případů ME / CFS kvůli vyloučení RS, jež může vyvolat podobné příznaky. Dr. Nath říká:

Současná hypotéza je taková, že na rozdíl od lidí s normálním imunitním systémem, který potlačí infekci a pak opadne, zde máme „podmnožinu jedinců, jejichž imunitní systémy nadměrně reagují a napáchají spoustu vedlejších škod“…

Autor: Miriam E. Tucker
Zdroj: http://www.npr.org/sections/health-shots/2017/05/01/526372209/nih-study-aims-to-unravel-the-illness-known-as-chronic-fatigue-syndrome

Další článek na NBC News: http://www.nbcnews.com/health/health-news/nih-study-takes-deepest-dive-yet-baffling-condition-n754271

Sdílejte článek pro osvětu:
Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*