ČR: Dáša-potravinová intolerance

Dne 6. 4. 2012

Zdravím všechny spolutrpící,

já se v tom plácám už tři roky a stojí to za to. 🙂 Poslední rada od soukromého imunologa byla nechat si otestovat potravinovou intoleranci. Test jsem měla pozitivní na několik základních potravin. Zkouším držet dietu s vynecháním vytipovaných potravin a doufám, že když už to nebude řešení, snad mi bude alespoň o něco lépe. Nejdříve však pár slov k mému onemocnění.

Nástup nemoci mohu popsat takto: asi rok jsem chodila do práce s nepřetržitě opakujícími se infekcemi a chřipkami a v mezidobí mi prostě bylo „blbě“, takže jsem zvládala akorát ráno dorazit do práce, tam nějak existovat, a potom přijet domů a totálně odpadnout. Po takovém roce a opakujícím se zánětu dutin, jsem prostě už do práce znovu nenastoupila.

Stupeň svého postižení si netroufám odhadnout, já jeden den nevím, jak mi bude ten druhý. Do práce nechodím, ale už alespoň neproležím celý den, ale zvládám tak většinou jednu „akci“ za den. To jest nákup, doktor, knihovna, anebo pomalá procházka v lesíku přes ulici.:-) A potom pro změnu zase pár dnů strávím téměř jenom doma. Podle Karnofskyho indexu přizpůsobeného pro použití u CFS bych se viděla tak na kolísání mezi 30% a 50 %. Karnovskyho index je dostupný na http://www.me-cfs.cz/view.php?cisloclanku=2007101501.

Myslím si, že splňuji z Holmesových kritérií pro CFS z r. 1988 tyto body:

Velká (hlavní) kritéria
1. Únava či snadná unavitelnost až vyčerpanost (nově vzniklá bez dřívějších potíží, neodeznívající po odpočinku, snižující výkonnost pod 50 % předešlé aktivity a trvající alespoň půl roku.
2. Vyloučení jiných možných příčin únavy (malignity, autoimunitní onemocnění, alergie, imunodeficity, lokalizované infekce, chronické a subakutní bakteriální nemoci, systémové mykózy, parazitární nemoci, chronické psychiatrické nemoci, dlouhodobé užívání léků, závislosti, působení toxických látek, chronické zánětlivé nemoci, neuromuskulární onemocnění, endokrinní onemocnění, aj.).

Malá (symptomová) kritéria
2. Bolesti v krku.
4. Nevysvětlitelná generalizovaná svalová slabost.
5. Myalgie.
6. Prodloužená (trvající 24 hod a více) celková únava po dříve běžně tolerované námaze.
7. Bolesti hlavy.
8. Migrující artralgie bez otoků a zánětu.
9. Neuropsychické potíže (zapomnětlivost, podrážděnost, špatná koncentrace, deprese, zmatenost).
10. Poruchy spánku.

Fyzikální kritéria (objektivní příznaky)
2: Chronická faryngitida.

Obíhám doktory, jak mi to zdravotní stav dovolí, a když jsem se po honbě za diagnózou a nedej bože i za nějakým řešením dostala k ME/CFS, hledala jsem někoho, kdo by se na tento problém specializoval. Na internetu jsem našla Mudr. Martina Nouzu, imunologa a internistu – viz http://www.imunologie.cz/odbornici.htm. Oslovila jsem i imunologie ve dvou nemocnicích – Motol a Homolku, ale odkázaly mě kupodivu na pana doktora také.
Dozvěděla jsem se, že v centru pana doktora je možné si nechat testovat i potravinovou intoleranci. Cena 18,5 tis. Kč, výsledky za cca 1 měsíc a 221 vytestovaných potravin. V jeden den mi tedy odebrali krev bez jakéhokoliv doporučení, jak na klasické krevní testy „na pokladnu“ – ty by mi udělali i samostatně, tak na potravinovou intoleranci, kterou si pacient sám hradí, má-li o vyšetření zájem. Do měsíce se mi ozvali, že testy jsou hotové a objednali mě k panu doktorovi asi za týden. Výsledky klasických krevních testů jsem neviděla, ale prý byly negativní na všechno, na co si vzpomenete. V pořádku játra, ledviny, štítná žláza, i imunologická část, kromě silné alergie na jarní pyly. S tou se už léta potýkám, takže žádné překvapení. Dle pana doktora může mé obtíže (únava, bolest svalů a kloubů, zažívací obtíže, téměř trvalé nachlazení a psychické problémy) vysvětlovat potravinová intolerance a předal mi seznam potravin rozdělených do tří kategorií podle vhodnosti ke konzumaci. Doporučil mi vyvarovat se potravin, které překračují hraniční hodnoty a potravinové doplňky na regeneraci střev Cytosan a Probiosan. Dietu včetně doplňků držím od 20. 3. 2012 a na jakékoliv závěry je zatím brzy.  Ale určitě dám vědět výsledky zhruba za tři měsíce. Zažívání se mi zlepšilo, ale nejsem si jistá, jestli je to změna dlouhodobá a jiný efekt jsem nepozorovala.
Na testech bohužel chybělo jakékoliv označení provádějící laboratoře, ale myslím si, že by to mohla být např. tato: http://www.microarray.cz/potravinova-intolerance.
Na internetu se nabízí za 1 653,-Kč i domácí samodiagnostický test potravinové intolerance – viz http://www.food-detective.cz/. S ním ale zkušenosti nemám. Oslovila jsem pro zajímavost i laboratoř v nemocnici Na Homolce, ale ta mě odmítla s odůvodněním, že dosud nebyla výpovědní hodnota vyšetření na potravinovou intoleranci ověřena medicínou založenou na důkazech.

Nevím, jestli si z mého povídání vyberete nějakou „kloudnou“ informaci, sama si nejsem úplně jistá, jestli to nebyly zbytečně vyhozené peníze a ztráta času. Návštěvy lékařů včetně neurologie, revmatologie, gastroenterologa, ortopeda a tak podobně bohužel žádný zásadní výsledek nepřinesly, kromě vyloučení revmatických příčin, neurologických problémů a rovněž vyloučení chlamydií, borelií a celiakie. Vynechala jsem svého imunologa (ještě před Dr. Nouzou) – snížení buněčné imunity a alergie, což ale také moc nevysvětluje. Takže jsem zkusila i něco nad rámec zdravotního pojištění a uvidíme. V nejhorším zjistím jako Cimrman, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne. 🙂

Upozornění red. ME-CFS.cz
ME/CFS.cz neposkytuje žádná doporučení ohledně diagnostiky a léčby, ani pacientům v diagnostice a léčbě neradíme. Veškeré publikované články mají výhradně informativní charakter. O léčbě rozhoduje pacient a je na něm, aby dostatečně prodiskutoval svou diagnostiku a léčbu s odbornými pracovníky. O vhodném stravování při ME/CFS najdete informace zde.

Informace uveřejněné v článku jsou zkušenosti pacienta a redakce ME/CFS.cz nenese odpovědnost za správnost obsahu.