Názor na možnost řešení CFS v rámci rehabilitačních aktivit
Český rozhlas 6 připravuje pro své posluchače kontaktní 30 minutový pořad Hovory o zdraví ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Kanceláří Světové zdravotnické organizace v České republice. V závěru pořadu odpovídá odborník na danou problematiku na otázky posluchačů.
Hostem pátečního vydání pořadu ze 7. 3. 2008 v 19:30 hod byl prof. MUDr. Jan Pfeiffer DrSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF a VFN v Praze. Tématem vysílání byly vývojové trendy v oblasti rehabilitace. V 18. minutě a 45. vteřině zatelefonoval do studia posluchač, který se zajímal o možnosti řešení chronického únavového syndromu v rámci rehabilitačního lékařství. Názor pana profesora Pfeiffera by mohl zajímat naše čtenáře, proto přinášíme přepis tohoto krátkého rozhovoru, který na téma CFS a rehabilitace v pořadu ČRo 6 zazněl.
Dotaz posluchače: „Dobrý večer, Karlíček, rád bych se zeptal na nemoc CFS, chronický únavový syndrom, jakým způsobem se řeší. V rámci neurologické nemoci je to diagnóza G 93.3. Děkuji.“
Odpověď pana profesora MUDr. Jana Pfeiffera DrSc.: „No tak, tam zrovna, že bychom měli nějakou velkou rehabilitační aktivitu, to říct nemůžu, protože ten chronický únavový syndrom je i pro medicínu veliká neznámá, abych pravdu řekl. Ten generátor každý máme do nějaké míry, a pokud je to pak ještě způsobeno dalším nějakým onemocněním, no tak uzpůsobením životního stylu, to znamená, já můžu dát nějaké pomůcky, třeba v krajním případě můžu požít i elektrické křeslo poháněné elektrickým motorem a podobně, no ale není to tedy zrovna těžiště rehabilitace. To bohužel v tomhle moc velký optimismus nenaleju.“
Z vyjádření plyne, že pan profesor nevidí velkou přínosnost rehabilitačních aktivit při CFS a přiklání se spíše k šetřícímu, podpůrně-úlevovému postupu za použití zdravotních pomůcek podle individuálních potřeb pacienta.
Pořad můžete najít ve webovém archivu českého rozhlasu nebo ZDE.
Napsat komentář