Dnešní článek o CFS z deníku AHA
Jana Vaňková (42): Mají nás za simulanty!
Chronický únavový syndrom
TRUTNOV (wer) – Vyčerpání, zvýšené teploty, bolesti kloubů a svalů! Už dvacet let se s takovými problémy den co den potýká Jana Vaňková (42) z Trutnova. Čtyři roky jí doktoři říkali: „Jste simulant, patříte na psychiatrii.“ Teprve pak zjistili, že trpí chronickým únavovým syndromem… „Spustila ho u mě mononukleóza, přišlo se na ni pozdě a po léčbě byla podceněna rekonvalescence,“ popisuje pacientka.
Jana měla bolesti kloubů, svalů, zvýšené teploty, bolesti v krku, byla vyčerpaná. „Jako když při flámu dvě noci nespíte, tak jsem se probouzela každé ráno. Před tím jsem šest dní v týdnu pracovala, někdy i v neděli. Najednou jsem nemohla do práce ani dojít,“ říká Jana. Bylo jí 23 let! „Při chronickém únavovém syndromu se neúměrná únava a vyčerpání objevují bez příčiny a neustupují ani po odpočinku,“ popisuje onemocnění imunolog Martin Nouza s tím, že se velmi často objeví právě u velmi aktivních lidí. Jana chodila po doktorech a ti nemohli na nic přijít, byla zdravá! „Snažili se to zdůvodnit psychickými problémy. Ztratila jsem čtyři roky, než se zjistilo, že je zasažena imunita,“ uvádí Jana.
„I známí mě označovali za hypochondra. Říkali mi: Pořiď si dítě, přejde tě to,“ popisuje chvíle zoufalství Jana. Miminko jí nemoc ale nedopřála. „Lékařka mi řekla, že by dítě bylo na 90 procent stejně nemocné. Vzdala jsem to…“ říká Jana. Snaží se alespoň pomáhat v klubu nemocných s chronickým únavovým syndromem (www.www.me-cfs.cz). „Nyní bojujeme se státem, aby chorobu uznal a postaral se o nás. Do roku 1997 měli nemocní nárok na invalidní důchod, teď jsou zcela bez prostředků. Ministerstvo řeklo, že nejde o nemoc…“ vypráví žena, která si v některých dnech není sama schopna ani uvařit čaj.
Chronický únavový syndrom
Jako nemoc byl definován na konci osmdesátých let. „Základním příznakem je únava, která trvá déle než půl roku a snižuje aktivitu o více než 50 %,“ uvádí lékař Martin Nouza. Nemocní si stěžují na bolesti kloubů, svalů, mají zvýšené teploty 37,2 až 37,8 °C, bolesti v krku, zvětšené uzliny, pocity úzkosti, poruchy spánku či paměti. Častěji jím onemocní aktivní lidé, mezi nimiž převažují ženy.
Zdroj: AHA, 28. 2. 2008
Převzato s laskavým svolením autora a deníku AHA.
Napsat komentář