Jak dlouho ME/CFS trvá a budu znovu výkonný/á jako dřív?

ME/CFS je chronické onemocnění. Podle údajů Evropské společnosti pro ME (ESME) se samovolně uzdraví méně než 4 % pacientů, mnoho z nich bylo pravděpodobně na ME/CFS špatně diagnostikováno. Podle amerického Institut medicíny Národní akademie věd (IOM, 2015) mohou symptomy ME/CFS přetrvávat po celá léta a většina pacientů nikdy nezíská zpět úroveň svého fungování jako před onemocněním.

U někoho se ale stav může ustálit do té míry, že mohou pokračovat v práci a jiných činnostech, i když se u nich nadále objevují pravidelné relapsy příznaků. Přerušovaný průběh se střídáním období relapsů a remise je poměrně častý. U části pacientů (literatura uvádí přibližně 25 %) se stav postupně zhoršuje.

U pacientů s náhlým počátkem onemocnění pozorujeme 2× častější úpravu. Příznaky se nejčastěji zlepší v prvních 5 letech. S délkou nemoci klesá naděje na vyléčení. Lehká forma je do 5 let, střední do 10 let, těžká nad 10 let. První dva roky se považují za periodu, která ukáže tendenci choroby k úpravě. Je však potřeba provést další výzkumy v dlouhodobém horizontu. Existují určité důkazy, které naznačují, že čím dříve se pacient léčí, tím má větší šanci na zlepšení. To by znamenalo, že zpoždění v diagnostice a léčbě ME/CFS může nepříznivě ovlivnit léčebné výsledky.

Pokud se obtíže nepodceňují a zaujme se k nim zodpovědný přístup, je tu větší naděje na zlepšení, resp. poměrně vysoká pravděpodobnost na ustálení potíží v únosných mezích. Vidíme to na mediálně známých případech vrcholových sportovců, kterým je ihned po projevení potíží charakteru CFS nastaven klidový režim a léčba zjištěných virových infekcí, dále léčba zahrnující přísun živin, vitamínů a minerálů na podporu vyčerpaného organismu.

Velká fyzická i duševní námaha vyžadující překonávání únavy není vhodná ani do budoucna. Úplný zákaz činností a jakéhokoliv cvičení by však byl rozhodně nesprávný. Vhodná jsou lehká nezatěžující cvičení jako je například jóga, rekreační plavání nebo procházky, vždy podle individuálního stavu. Jakmile se jednou nemoc projevila, je potřeba do budoucna počítat s vynecháním extrémních sportů a činností, i když se potíže zmírní.

Zdroj:

  1. Evropská společnost pro ME, online: http://esme-eu.com/me-facts-and-figures/socio-economic-impact-of-me-cfs-on-patients-and-society-article30-124.html
  2. Carruthers et al., Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome:Clinical Working Case Definition, Diagnostic and Treatment Protocols; J CFS 2003, 11 (1):7@115, http://www.haworthpress.com/store/ArticleAbstract.asp?sid=9U3MHWV5D75A8N7GQL3C9VVXVEEA3D95&ID=24486

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz


© ME/CFS.cz
Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je zveřejnit zdroj Klub pacientů s ME/CFS a příslušný odkaz!  
Označeno s:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*