L-karnitin a Acetyl-L-karnitin
Pacienti s ME/CFS často při hledání možností úlevy užívají četné potravinové doplňky a vitamíny. Zatím není dostupný žádný lék ani přírodní doplněk, který by léčil nebo alespoň tlumil společně všechny příznaky. I když chybí dostatečný vědecký důkaz, který by podpořil používání určitých doplňků, některé mohou být účinné. Např. vysoké dávky vitaminu B12, kyselina listová, vitamín B6 a C, esenciální mastné kyseliny, koenzym Q10, hořčík, Lysin, D-Ribóza, probiotika, Ginko biloba, železo a L-karnitin. Studie sice vykazují nekonzistentní výsledky, ale zlepšení příznaků bylo u některých pacientů hlášeno.
Chronický únavový syndrom je spojen s podstatným poklesem energie. Vzhledem k rozhodující roli L-karnitinu ve výrobě energie v mitochondriích bylo navrženo, že ME/CFS může být spojena se změněnou homeostázy karnitinu.
Karnitin – L-karnitin je látka důležitá pro metabolismus mastných kyselin a tvorbu energie, zejm. ve svalech vč. srdečního. (Zdroj: Praktický slovník medicíny, M. Vokurka, J. Hugo a kol., vyd. Maxdorf 2004)
Acetylkarnitin – Acetyl-L-karnitin nebo ALCAR je forma L – karnitinu s lepší biologickou dostupností. Jako doplněk stravy má pozitivní vliv na různá svalová onemocnění, stejně jako srdce. Dokáže procházet přes hematoencefalickou bariéru a dostat se do krevního oběhu mozku, kde působí jako silný antioxidant, který pomáhá v prevenci poškození mozkových buněk.
Hematoencefalická bariéra odděluje vnitřní prostředí mozku od krve cirkulující v cévním systému a reguluje přenos látek mezi krví a mozkomíšním mokem. Mozkomíšní mok (MMM) je čirá vodnatá tekutina, která za normálních okolností koluje volně v okolí mozku a míchy. Přes hematoencefalickou bariéru mohou volně přecházet látky rozpustné v tucích a samozřejmě i plyny (jako je kyslík a oxid uhličitý). Všechny ionty a látky rozpustné ve vodě (jako je glukóza) se však musí aktivně transportovat přes buněčné membrány za spotřeby energie. Hematoencefalická bariéra udržuje mimo mozek velké molekuly, toxiny a většinu krevních buněk. Brání před průnikem bakterií, virů, parazitů, mykóz a dalších škodlivin do mozku. Při jejím poškození mohou být v MMM nalezeny bílé a červené krvinky, látky imunitního systému, toxiny, zvýšené množství proteinů a mikroorganismy způsobující zánět. (Zdroj: Wikipedia, Lab Tests online)
Poslední studie publikovaná v červenci 2011 ukazuje na poruchu homeostázy karnitinu u ME/CFS. Pacienti s ME/CFS a zdraví lidé vyplnili dotazník na závažnost své únavy a byla jim odebrána krev na analýzu L-karnitinu a koncentrace 35 jednotlivých acylkarnitinů v plazmě. Acylkarnitin C18:1 a C18:2 byl průměrně o 30-40 % nižší u pacientů s ME/CFS než u zdravých kontrol. Studie navrhuje, že tato porucha homeostázy karnitinu je odrazem snížení aktivity karnitinpalmitoyltransferázy 1 (CPT-1), případně důsledkem hromadění omega-6 mastné kyseliny, již dříve pozorované u této skupiny pacientů. Předpokládá se, že podávání omega-3 mastné kyseliny v kombinaci s L-karnitinem zvýší činnost CPT-1 a zlepší příznaky ME/CFS.
Nedostatek CPT1 je porucha ve zpracování mastných kyselin. Je způsobena nedostatečnou činností přenašeče mastných kyselin uvnitř buněk. To má za následek zhoršenou přeměnu tuků na palivo využitelné pro lidské tělo. Hlavně při hladovění nebo zvýšené potřebě energie v době nemoci či operací a dále při zvýšené svalové námaze se projeví závažné důsledky deficitu. Proto je důležité vyvarovat se nadměrné zátěži, udržovat pravidelné intervaly ve stravování (nehladovět, nevynechávat jídla), jíst nízkotučnou stravu obohacenou o karnitin a triglyceridy se středním řetězcem (MCT), které se na rozdíl od běžných tuků neukládají v těle jako energetická zásoba, ale jsou naopak ihned využívány organismem jako palivo. Jíst stravu bohatou na sacharidy, při nemoci a zátěži dodávat glukózu, která je rovněž ihned využitelná pro tělo jako zdroj energie.
Zdroj:
- Roser Pons, Darryl C. De Vivo, Primary and Secondary Carnitine Deficiency Syndromes, J Child Neurol November 1995 vol. 10 no. 2 suppl 2S8-2S24
- Bonnefont JP, Demaugre F, Prip-Buus C, Saudubray JM, Brivet M, Abadi N, Thuillier L., Carnitine palmitoyltransferase deficiencies, Mol Genet Metab 1999 Dec;68(4):424-40.16.
- Guertl B, Noehammer C, Hoefler G., Metabolic cardiomyopathies, Int J Exp Pathol 2000; 81(6): 349-372.
- Nicola Longo, Cristina Amat di San Filippo, Marzia Pasquali, Disorders of carnitine transport and the carnitine cycle, American Journal of Medical Genetics Part C: Seminars in Medical Genetics, Special Issue: Inborn Errors of Metabolism, Volume 142C, Issue 2, pages 77–85, 15 May 2006
- Rossini M, Di Munno O, Valentini G, Bianchi G, Biasi G, Cacace E, Malesci D, La Montagna G, Viapiana O, Adami S., Double-blind, multicenter trial comparing acetyl l-carnitine with placebo in the treatment of fibromyalgia patients, Clinical and Experimental Rheumatology. 2007 Mar-Apr;25(2):182-8.
- Plioplys AV, Plioplys S., Amantadine and L-carnitine treatment of Chronic Fatigue Syndrome, Neuropsychobiology. 1997;35(1):16-23.
- Famularo G, De Simone C, Trinchieri V, Mosca L., Carnitines and its congeners: a metabolic pathway to the regulation of immune response and inflammation, Ann N Y Acad Sci. 2004 Nov;1033:132-8.
- Miwa S , O Takikawa, Chronic fatigue syndrome and neurotransmitters, Nippon Rinsho Japanese journal of clinical medicine. 2007 Jun;65(6):1005-10.
- E. Reuter, A. M. Evans, Long-chain acylcarnitine deficiency in patients with chronic fatigue syndrome. Potential involvement of altered carnitine palmitoyltransferase-I aktivity, J Intern Med2011;270: 76–84.DOI: 10.1111/j.1365-2796.2010.02341.
Upozornění: Veškeré informace uvedené v tomto článku mají pouze informativní charakter a nenahrazují odbornou pomoc.
Poslední aktualizace článku 7/2011
Vydáno dne 05. 10. 2010
Napsat komentář