Návod na použití webu

Pokud hledáte informace o nemoci myalgická encefalomyelitida (ME), později nazývaná chronický únavový syndrom (CFS), tak jste zde správně. Projekt ME/CFS.cz od roku 2005 shromažďuje objektivní informace z pečlivě vybraných důvěryhodných zdrojů. Zabýváme se tím nejdůležitějším, co se děje kolem této diagnózy v zahraničí i v České republice. Abyste se v tom moři informací u nás neztratili, připravili jsme tento návod:

Kde začít, jestliže mám (nebo někdo blízký má) potíže s těžkou únavou a chci zjistit, jestli nemůže jít o ME/CFS?

Doporučujeme články: Kdy řešit únavu – můžu mít únavový syndrom?, Jak se nemoc projevuje? a Kam se obrátit o pomoc?
Další informace najdete v naší knihovně (zde) v kategorii PRO PACIENTY.
Správnou diagnózu vám však stanoví pouze lékař.

(Všechny články v knihovně vždy otevřete kliknutím na název článku, nebo na barevný odkaz „Číst dále“).

Kde zjistím, jak mohu nejlépe pomáhat blízkému s ME/CFS?

Doporučujeme články: Jak pomáhat lidem s ME/CFS?, dále 12 základních pravidel pro ME a Každý je v jiné situaci.
Další informace najdete v naší knihovně (zde) v kategorii PRO RODINY A PŘÁTELE.

Jak na webu vyhledat určitou informaci?

Pokud hledáte nějakou konkrétní informaci o ME/CFS, pak vám ji nejrychleji zjistí funkce Vyhledávání umístěná úplně nahoře v pravém rohu. Do vyhledávacího okénka napíšete hledaný výraz nebo slovní spojení a po stisknutí Hledej se načtou všechny výsledky. Jestliže hledanou informaci nenajdete přes vyhledávání, jděte do naší knihovny zde a hledejte podle tématu v kategoriích – např. LÉČBA, SVÉPOMOC A PODPORA atd.

Je na informace z ME/CFS.cz spolehnutí?

Redakce webu ME/CFS.cz vynakládá značné úsilí zveřejňovat výhradně ověřené a objektivní zprávy z důvěryhodných zdrojů (jako jsou recenzované časopisy, zavedené organizace atd.), přesto nelze zaručit, že jsou informace vždy aktuální, přesné, anebo úplné. Totéž platí i pro veškeré webové stránky, na které se odkazuje. Obecně jsou informace a odkazy platné k datu vydání článku. Nemáme kapacitu udržovat celý obsah webových stránek aktuální – při množství informací to není v našich silách články opakovaně procházet a kontrolovat. Narazíte-li na nefunkční odkazy, uvítáme vaše upozornění na me-cfs@seznam.cz.

Zveřejněné články mají informativní charakter a nenahrazují odbornou pomoc. Pro řešení svých zdravotních potíží kontaktujte lékaře.

Mohu obsah webu ME/CFS.cz kopírovat a dále používat?

Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu – §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Chci vědět více.

Jak se mohu do projektu zapojit?

Vážíme si každého zájmu podpořit snahy o zlepšení postavení zdravotně postižených ME/CFS a zvýšení osvěty. Pokud si pokládáte otázku, co vy osobně můžete v této věci udělat, a jak se zapojit, nabízíme vám k využití různé možnosti. Chci vědět více.

Jaká pravidla platí pro vkládání obsahu návštěvníky stránek?

ME/CFS.cz si klade za cíl zviditelnit problematiku této nemoci a přiblížit ji pacientům a veřejnosti – laické i odborné. Chceme proto udržet vysokou kulturu na webu. Nemáme diskusní fórum, ale nabízíme možnost stručného vyjádření prostřednictvím komentářů k obsahu některých článků, u kterých je to užitečné. Stojíme o názory návštěvníků, kteří se vyjadřují k věci a jejich úmyslem je poskytovat ostatním zájemcům přínosné informace nebo prezentovat doplňující informace k publikovaným materiálům, které pomohou v osvětě. Doporučujeme přečíst si více.

Jak přidám komentář?

U článků, které umožňují vložení komentářů, je k dispozici formulář přímo pod článkem. Pokud formulář chybí, vkládání komentářů není aktivní.

Pro komentování článků není nutná registrace. Některé komentáře se zobrazí na stránce okamžitě, některé pošle systém před zveřejněním k ručnímu schválení administrátorovi. Tento proces může trvat různě dlouho. Důvodem je, že fungujeme na bázi práce dobrovolníků, tudíž administrátor není soustavně k dispozici. Používáme standardní systém ochrany před vkládáním obsahu v rozporu s pravidly webu a před komentářovými roboty, které mohou vložit i několik set či tisíc záznamů denně a zahltit stránky. Proto vývojáři vkládání komentářů zabezpečují proti tomuto webovému spamu.

Co získám registrací na stránkách ME/CFS.cz?

Předně registrací k odběru novinek vyjádříte podporu našemu projektu. Pokud používáte facebook, svou podporu vyjádříte také udělením To se mi líbí naší facebookové stránce https://www.facebook.com/MEcfs.cz. To je nesmírně důležité pro plnění našich cílů.

Po registraci na našich stránkách získáte zdarma zasílání zpravodaje s novinkami na webu + dalších zajímavých zpráv a důležitých upozornění ve věci ME/CFS na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli při registraci. Chci vědět více.

Co je zápisník pacientů a jak se zakládá?

Zápisník je článek nebo série článků jednoho autora, ve kterém informuje o svých zkušenostech s ME/CFS. Jednoduchý popis, jak na to, najdete zde. Publikované zápisníky pacientů s ME/CFS viz zde.

Nenašli jste zde odpověď, která vás zajímá?
Napište dotaz přímo do redakce (e-mail zde).

Dále doporučujeme článek: Jak mám postupovat při tomto onemocnění?

Dne 12. 5. 2017