Nový koronavirus a ME – informace pro nemocné ME/CFS

Vydáno: 8. 3. 2020
Poslední aktualizace: 31. 10. 2020
Příprava článků: Redakce ME/CFS.cz – Alena K., Nina L. T.

Obsah:

 1. Nový virus a ME – 8. 3. 2020
 2. Několik tipů pro lepší zvládnutí současné situace – 10. 4. 2020
 3. Kde koupit kvalitní ochranu dýchacích cest 
 4. Jak v rodinách s ME/CFS postupovat při rozvolnění opatření? – 27. 5. 2020
 5. Jaká je současná situace v ČR? Semafor – 29. 7. 2020
 6. Od 1. září 2020 se částečně vrací povinně roušky – 26. 8. 2020
 7. Od 10. září 2020 se roušky vrací do vnitřních prostor v celé ČR – 10. 9. 2020
 8. Rezignace ministra zdravotnictví A. Vojtěcha, prudký růst počtu nakažených – 21. 9. 2020
 9. Nouzový stav v ČR – 5. 10. 2020
 10. Zpřísnění opatření, stanoviska vědců, lékařů a organizací – 14. 10. 2020
 11. Od 21. října 2020 jsou roušky povinné v zástavbě, slovo infektologa – 21. 10. 2020
 12. Krizová opatření platná od 22. 10. do 3. 11. 2020 – 22. 10. 2020
 13. Vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly k článku v Blesku, slovo prezidenta ČLK – 23. 10. 2020
 14. Krizová opatření platná od 28. 10. do 3. 11. 2020, zůstaňte doma – 27. 10. 2020
 15. Novým ministrem zdravotnictví je Jan Blatný – 29. 10. 2020
 16. Prodloužení nouzového stavu do 20. 11. 2020 – 31. 10. 2020

Kliknutím na vybraný řádek obsahu přejdete na zvolený článek.

Jaká opatření aktuálně platí, spolehlivě zjistíte zde:
https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Sledujte rovněž nařízení a informace krajské hygienické stanice podle místa svého pobytu:
http://www.szu.cz/knihovna/hygienicke-stanice-a-zdravotni-ustavy

Oficiální zdroje informací:
Ministerstvo zdravotnictví
Státní zdravotní ústav
Covid portál 

Tyto projekty vám pomohou nepodlehnout nástrahám internetu:
https://zvolsi.info/surfarovym-pruvodcem/
https://manipulatori.cz/
https://www.hoax.cz/cze/
https://napravoumiru.afp.com/list


Ronald W. Davis, PhD, profesor biochemie a genetiky, ředitel Vědecké rady OMF, prosí o sdílení níže uvedeného článku o novém viru. Článek od Jennie Spotila obsahuje informace pro lidi s ME/CFS „od několika lékařů – infektologů, od orgánů veřejného zdraví a specialistů na ME“. Doufáme, že vám to pomůže.

Zdroj: https://www.facebook.com/OpenMedicineFoundation/posts/2488957327875340

Nový virus a ME

Vydáno: 28. 2. 2020 na occupyme.net od Jennie Spotila
Odkaz na originální článek: http://occupyme.net/2020/02/28/a-new-virus-and-me/

– Tento článek přináší kromě obecně známých faktů o novém koronaviru a doporučení orgánů veřejného zdraví také konkrétní rady pro nemocné s ME. Je potřeba se řídit podle zdravého rozumu; každý, kdo má oslabený imunitní systém, tedy i lidé s ME, by měl být obzvláště opatrný.

– Autorka říká, že nemá smysl podléhat panice, ale je potřeba být připravení a předběžně opatrní. Virus SARS-CoV-2 je nový a nikdo zatím nedokáže odhadnout budoucí vývoj. V případě, že by skutečně došlo k pandemii a zároveň se potvrdila 2% úmrtnost na onemocnění COVID-19, situace bude vážná. Pokud by však míra úmrtnosti odpovídala chřipce, což činí v USA přibližně 0,1 %, nemusí být mimořádná celostátní opatření nezbytná.

Opatření v České republice najdete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/vyvoj-udalosti-v-case/, pozn. red. ME/CFS.cz.

– V jedenácti bodech (# 1 až # 11) je shrnuto, co my sami můžeme pro prevenci udělat. Běžně známá doporučení proti šíření infekčních respiračních chorob není potřeba opakovat, z obsahu článku vyjímáme jen nejpodstatnější body a dále rady pro nemocné s ME.

Zdůrazňuje se zejména důkladné a časté mytí rukou, s tím, že pokud není k dispozici mýdlo a voda, pak použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu (nejméně 60%). Nedotýkat se tváře – očí, nosu ani úst – opravdu na to myslet, zejména na veřejnosti a u lékaře. Nechodit do míst přeplněných lidmi. Nezdravit se s ostatními lidmi podáním ruky.

V případě podezření na onemocnění COVID-19 k lékaři nechodit, ale spojit se s praktickým lékařem telefonicky, pozn. red. ME/CFS.cz.

Vyvarovat se kontaktu s nemocným nebo potenciálně nemocným. Pokud to nelze, protože je to například člověk, který o vás pečuje, alespoň minimalizovat expozici. Pečovatelé musí být obzvlášť ohleduplní a opatrní.

CITACE: „# 6 Nemocní lidé by měli nosit ústenky. CDC (Centrum pro kontrolu nemocí USA) nedoporučuje, aby lidé používali ústenky jako ochranu před SARS-CoV-2 (nebo chřipkou). Nemocní lidé by však měli používat ústenky, aby chránili ostatní lidi před infikováním. Běžně dostupné chirurgické roušky většinu virů neodfiltrují, protože částice jsou příliš malé. Respirátory, které mají hodnocení N95 nebo lepší (FFP3 dle evropské normy EU EN 143:2001, pozn. red. ME/CFS), budou viry filtrovat, ale je těžké je sehnat (nebo jsou nyní neadekvátně drahé).

Pozn. red. ME/CFS.cz, 15. 3. 2020: Používání zakrytí úst a nosu pomocí roušek a šátků pomáhá zabránit šíření viru, neboť ho mohou nakažení lidé roznášet ještě před tím, než se u nich projeví první příznaky.  Video o významu používání roušek: https://youtu.be/K5xy2n941jM (video v angličtině: https://youtu.be/HhNo_IOPOtU)

Doporučuje se mít doma nějakou zásobu jídla a léků; na to ale lidé s ME musí myslet stále, protože nikdy neví, kdy nastane zhoršení stavu a budou zásobu na pár dní potřebovat.

Co se týká obav z důsledků případné karantény, velká část z nás „v karanténě“ tak jako tak žije, protože nevycházíme z bytu. Takže je potřeba myslet zejména na bezpečný kontakt s příchozími lidmi, na kterých jsme nezřídka závislí.

CITACE: „# 10 Neotálejte s vyhledáním lékařské péče. Příznaky podobné chřipce, které u zdravého člověka nemusí být znepokojivé, mohou být pro lidi s ME velmi závažné. Takže pokud se objeví horečka, kašel nebo potíže s dýcháním, měli byste svůj stav co nejdříve konzultovat s lékařem. Riziko komplikací je příliš vysoké. Nečekejte a neriskujte, že se z příznaků vyvine závažnější onemocnění.“

V závěru článek nabádá: „Neexistuje žádný způsob, jak se před viry zcela uchránit. Pokud se však budete řídit těmito obecnými doporučeními, budete lépe připraveni se s infekcí vypořádat, pokud k ní dojde. Udělejte, co můžete, aby se minimalizovalo narušení vašeho standardního zdravotního stavu. Pokud onemocníte, berte to vážně a vyhledejte zdravotní péči.“

Pozn. red. ME/CFS.cz: Na současnou situaci ohledně šíření koronaviru u nás a ve světě se objevuje mnoho různých názorů. Doporučujeme čerpat zprávy o situaci z oficiálních zdrojů, které jsou průběžně aktualizovány v souladu s vývojem situace – MZČR, https://koronavirus.mzcr.cz/Hygienické stanice, SZÚWHO, ECDCCDC.

Mnoho z nás, lidí s ME/CFS, je na základě zkušeností se špatnými informacemi, které jsou o naší chorobě velmi rozšířené, zvyklých na to, že ne všemu, co se kde řekne a napíše, můžeme věřit. Tudíž máme výhodu v tom, že umíme dobře pracovat se zdroji informací, což nám pomáhá zachovat si rozumný úsudek a správně se rozhodovat, co dělat a čemu se vyvarovat.

Nyní velmi záleží na našich spoluobčanech. Je totiž nanejvýš potřebné, aby všichni dodržovali pokyny a doporučení ministerstva zdravotnictví a chovali se zodpovědně a ohleduplně v zájmu ochrany nejvíce ohrožených skupin obyvatelstva. (Mezi ohrožené skupiny podle ministerstva patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.) 

Zde se můžete seznámit se stanoviskem ředitele WHO (v angličtině): https://www.who.int/dg/speeches/detail/who-director-general-s-opening-remarks-at-the-media-briefing-on-covid-19—5-march-2020

Zpět na obsah


Několik tipů pro lepší zvládnutí současné situace

Vydáno: 10. 4. 2020

Víte, jak můžete zvýšit bezpečí své i okolí, pokud musíte v naléhavém případě opustit svůj domov?

Zde je návod na šití roušky s kapsou, do které lze vložit některý z filtrů (např. z nanovlákna), který zvýší její účinnost:
https://rouskyprovsechny.cz/rousky.html

Informace o filtrech do roušek zde:
https://rouskyprovsechny.cz/filtry.html

Certifikovaný filtr do roušek je možné zakoupit zde:
https://www.rouskylidem.cz/

Aplikace e-Rouška:
https://erouska.cz/

Dodržujte antivirové desatero:
https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/03/Desatero-ke-koronaviru-1.jpeg

A na závěr. Sice se toho pro nás s ME/CFS (až na ty roušky) moc nezměnilo, neboť kvůli invalidizující nemoci žijeme v izolaci často několik desetiletí, přesto situace i pro nás přináší větší zátěž. Např. se bojíme o své blízké, nebo jak by naše oslabené tělo zvládlo případnou nákazu, když se v posledních dnech začalo hovořit o „promoření“ populace.

Odreagujte se něčím, co vám dělá radost a pečujte o své duševní zdraví:
https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/03/coping-with-stress-cs-page-001.jpg

Zpět na obsah


Covid-19: Jak v rodinách s ME/CFS postupovat při rozvolnění opatření?

Vydáno: 27. 5. 2020

Situaci, kdy ohledně ME/CFS nejsou k dispozici informace a odborné údaje z českých zdrojů, standardně řešíme tím, že vytipujeme kvalitní zahraniční zdroje a příslušné texty pro vás přeložíme. Co se týká úvodní otázky – v tomto případě je to složitější. Zahraniční zdroje nám v této věci příliš nepomohou, neboť jsou mezi jednotlivými zeměmi světa ve vývoji epidemie velké rozdíly. U nás je situace podle odborníků příznivá, a proto dochází k uvolňování opatření. Jinde se nový virus stále šíří, někde se i přesto uvolňuje.

 • V Česku je v současné době stanoven harmonogram rozvolňování omezení, který najdete ZDE.
 • Opatření, která aktuálně stále platí, najdete na stránce ZDE.

Protože se nás ptáte, jestli máme nějaké konkrétní rady přímo k ME/CFS a rozvolňování, rozhodli jsme se zveřejnit naše stanovisko:

Jak se chránit po uvolnění opatření? A je vůbec nutné se i nadále chránit?

Pravděpodobnost setkání s nákazou SARS-CoV-2 způsobující onemocnění covid-19 je v současné době v Česku poměrně malá. Výjimkou jsou největší města a místa lokálních ohnisek. I přes celkově příznivý vývoj zůstává dle našeho názoru určitá míra opatrnosti a připravenosti v rodinách s nemocnými ME/CFS stále na místě. Případná změna situace se nedá předvídat, proto dříve publikované informace (jako mít určitou zásobu potravin, léků a kontaktů na pečovatelskou pomoc) nadále platí, ačkoliv všichni doufáme, že situace zůstane i v budoucnu dobrá.

Prodělání každé další choroby způsobuje pacientovi s ME/CFS zátěž, která vede ke zhoršení příznaků základního onemocnění. To může být přechodné, ale i trvalé. Proto je správné dbát i při uvolňování opatření o vyšší ochranu lidí s ME/CFS.

 1. Nemocný ME/CFS

 • Ochrana dýchacích cest – pokud pracujete nebo musíte cestovat hromadnou dopravou, navštívit lékaře, obchod, poštu, úřad, kde se pohybuje větší množství lidí v uzavřeném prostoru, používejte i nadále kvalitní roušky (s filtry), které chrání nejenom okolí před vámi, ale hlavně vás před okolím. Zároveň jsou látkové roušky s kapsou na výměnný filtr ekonomickým řešením (nízké pořizovací i provozní náklady). Jsme pro použití roušek uvnitř budov a v hromadných dopravních prostředcích (v období zvýšeného rizika přenosu onemocnění šířených kapénkami), i kdyby byla tato povinnost u nás v budoucnu zrušena. Udržovat si odstup není vždy možné.

V období vysokých letních teplot je náročné vydržet v bavlněné roušce s filtrem, doporučovány jsou proto tenké a prodyšné jednorázové roušky s nanovláknem. Jejich cena je bohužel o něco vyšší. Zvýšená poptávka po ochranných pomůckách přilákala i řadu podvodníků, kteří se snaží na pandemii vydělat. Proto věnujte pozornost, co a od koho kupujete.

Seznam spolehlivých výrobců ochranných pomůcek i s odkazy na jejich stránky najdete zde:
https://www.nanoasociace.cz/doporucujeme-ceske-nanotechnologicke-vyrobce-ochrannych-pomucek/

Zvolte tím vyšší ochranu, čím infekčnější prostředí lze předpokládat. Na trhu jsou již dostupné kromě roušek také kvalitní české nanorespirátory, které díky své těsnosti k obličeji zaručují ještě vyšší stupeň ochrany než nejkvalitnější roušky. Některé tyto respirátory jsou opakovaně použitelné, takže pokud si je necháte pro tyto nejrizikovější případy (jako čekárna u lékaře, lékárna atd.), vydrží vám při správném používání dlouho. Počáteční vyšší náklady se tím kompenzují. Vždy se při údržbě ochranné pomůcky držte postupů doporučených od jejího výrobce!

Záleží však i na tom, zda respirátor „udýcháte“. Nový typ roušky či respirátor doporučujeme doma předem vyzkoušet. Abyste se ujistili, že v něm po nezbytnou dobu skutečně vydržíte.

 • Dodržujte správnou manipulaci s ochrannými prostředky a hygienu rukou.
 • Je dobré mít dostatečnou zásobu ochranných prostředků připravenou i pro případ, kdyby se situace zhoršila a poptávka po ochranných pomůckách opět stoupla. To platí i pro dezinfekční prostředky.
 1. Rodina a pečovatelé

Navrhujeme i přes uvolnění opatření nadále v domácnostech s nemocnými ME/CFS postupovat tak, jako v chřipkovém období.

 • Často si mýt ruce vodou a mýdlem, po příchodu z venkovního prostředí použít i dezinfekci na ruce na bázi alkoholu.
 • Otřít dezinfekcí nákup přinesený z obchodu (není to běžná praxe, ale poté, co zjistíte, že po otření balených potravin, které jindy rovnou uložíme do lednice, je voda v kbelíku znečištěná, uvědomíme si, že to není zbytečné ani mimo epidemie).
 • Při kýchání/kašlání si zakrývat ústa kapesníkem, paží nebo rukávem – nikdy si nezakrývat ústa rukou. Kapesník hned vyhodit (nedávat zpět do kapsy), umýt ruce.
 • dezinfikovat domácí prostředí i elektroniku a další předměty denní potřeby, zejména ty, na které se často sahá (kliky, úchyty/madla, ovladače, klíče, telefony, klávesnice), větrat, často měnit ručníky, nepoužívat společný ručník, splachovat WC se sklopeným víkem
 • Vyhýbat se styku s větším počtem lidí, nedá-li se tomu vyhnout, chránit se při kontaktu s ostatními – používat roušku s filtrem, případně respirátor i v době, kdy už to nebude povinné, pokud se stále ještě budou objevovat desítky případů záchytu viru denně na území ČR. Pokud se rouška nesetká ve vašem okolí s pochopením, sdělte, že to je opatření k ochraně vašich blízkých z ohrožené skupiny a nevyjadřujete tím žádný jiný postoj či politický názor. Věříme, že si na roušky naše společnost zvykne stejně, jako je tomu i jinde ve světě, kde se používají např. kvůli znečištěnému ovzduší.
 • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní (odmítnout i návštěvu příbuzných a přátel)
 • pokud je to možné, pracovat alespoň částečně z domova a omezit cestování hromadnou dopravou
 • mít v mobilním telefonu nainstalovanou aplikaci eRouška: https://erouska.cz/
 • pokud SARS-CoV-2 nevymizí, nechat se, až to bude možné, očkovat

Upozornění: Toto stanovisko nebylo konzultováno ani schváleno odborníky. Klub pacientů ME/CFS.cz nepřebírá žádnou odpovědnost za správnost, úplnost a aktuálnost publikovaného stanoviska nebo za důsledky jeho použití.

Informace pro pacienty s chronickým onemocněním či oslabenou imunitou – Aktuální informace o COVID-19 jsou k dispozici zde: https://koronavirus.mzcr.cz/informace-pro-pacienty-s-chronickym-onemocnenim-ci-oslabenou-imunitou/

Doporučení ministerstva – Co dělat, když přijdu domů: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/04/Co-dělat-když-přijdu-domů.pdf

Zpět na obsah


Současná situace v ČR – lokální ohniska

Vydáno: 29. 7. 2020

Epidemiologický semafor, zdroj: MZČR

V ČR se objevují lokální ohniska nákazy. Ministerstvo zdravotnictví dne 27. 7. 2020 představilo epidemiologický semafor, který bude pomocí barevné mapy ukazovat epidemiologickou situaci v jednotlivých regionech. Občané se tak dozví, jaká opatření mohou kde očekávat. O vyhlášení opatření rozhodují příslušné krajské hygienické stanice. To znamená, že ne všechna doporučená opatření musejí být skutečně pro daný region vyhlášena (vycházet se bude ze znalosti místních podmínek).

Stupně pohotovosti jsou 0 až 3 a znamenají:

 • 0, bílá: NULOVÉ NEBO ZANEDBATELNÉ RIZIKO
 • 1, zelená: VÝSKYT NÁKAZY V ČR BEZ KOMUNITNÍHO PŘENOSU
 • 2, žlutá: POČÍNAJÍCÍ KOMUNITNÍ PŘENOS V ČR
 • 3, červená: NARŮSTAJÍCÍ ANEBO PŘETRVÁVAJÍCÍ KOMUNITNÍ PŘENOS V ČR

Podrobný popis stupňů pohotovosti a k nim se vztahující protiepidemická opatření najdete zde:
https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/07/Stupne-pohotovosti-v-oblasti-ochrany-verejneho-zdravi.pdf

Epidemiologický semafor je k dispozici od 3. srpna 2020: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/stupne-pohotovosti

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví ČR, 27. 7. 2020, https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/system-pohotovostnich-stupnu-nabidne-obcanum-predvidatelny-plan-protiepidemickych-opatreni-v-souvislosti-s-covid-19/

Nemocným s ME/CFS nadále doporučujeme zvýšenou opatrnost a připravenost.

Zpět na obsah

Od 1. září 2020 se částečně vrací povinně roušky.

Vydáno: 26. 8. 2020

Pro nás nemocné ME/CFS se nic nemění. Předběžná opatrnost a prevence je důležitá k naší ochraně, i kdyby opatření nebyla zavedená povinně. Jak se rozhodneme chránit, je na každém z nás. Doporučujeme nasadit roušku s filtrem, nebo nanoroušku, nejlépe respirátor (FFP2, FFP3) všude tam, kde se shromažďují lidé. (Příklady, kde koupit kvalitní české roušky a respirátory – viz zde.)

Bohužel se ve společnosti čím dál tím častěji setkáváme se zbytečným vyhrocováním situace kolem nošení roušek. Někteří lidé nejsou schopní pochopit, že každý nemá to štěstí být zdravý, a proto musí dbát zvýšené opatrnosti on i jeho rodina. Proto nosí roušku nebo respirátor například v obchodě, kde to není v tuto chvíli povinné, používá dezinfekci, udržuje si odstup atd. Nemá to nic společného s politikou ani přehnaným strachem. Uvítali bychom v tomto směru větší osvětu, podobně jako WHO např. zde: https://youtu.be/8wvv4sV6qxM, ale v češtině. Aby se lidé nenechávali mást různými konspiracemi o rouškách a brali je jako běžnou pomůcku k ochraně zdraví, která značí solidaritu a péči o zranitelnější spoluobčany. Je to rovněž nejlevnější prostředek k ochraně ekonomiky – tisíce nemocných, ať už s c-19 či s jinými respiračními chorobami, znamenají značnou (a zbytečnou) ekonomickou zátěž.

Vyvracení různých konspiračních teorií a hoaxů se věnuje tato stránka.

Zpět na obsah

Od 10. září 2020 se roušky vrací do vnitřních prostor v celé ČR

Vydáno: 10. 9. 2020

V odezvě na zhoršující se epidemickou situaci zavádí Ministerstvo zdravotnictví k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:

1. Všem osobám se s účinností ode dne 10. září 2020 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to:

a) ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj); v případě budov škol a školských zařízení se zákaz vztahuje pouze na společné prostory těchto budov (např. chodby a záchody),

b) v prostředcích veřejné dopravy.

2. Zákaz podle bodu 1 se nevztahuje na:

a) děti do dvou let věku,
b) děti a pedagogické pracovníky v mateřské škole a děti a osoby o ně pečující v dětské skupině,
c) osoby ve vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou při vzdělávání v učebně,
d) internáty a domovy mládeže, jde-li o zaměstnance nebo ubytované děti, žáky nebo studenty,
e) školská zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a školy zřízené při nich a střediska výchovné péče při poskytování služeb internátní formou,
f) školy zřízené Ministerstvem spravedlnosti,
g) žáky, studenty a pedagogické pracovníky ve škole zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona,
h) zaměstnanci a děti v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc,
i) osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu,
j) pacienty, jsou-li hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče, a je-li to potřebné pro poskytování zdravotních služeb,
k) zdravotnické pracovníky po dobu nezbytně nutnou, je-li to potřebné pro poskytování zdravotních služeb,
l) uživatele sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a v zařízeních poskytujících odlehčovací sociální služby v pobytové formě
m) další případy zřetele hodné, které stanoví poskytovatel zdravotních nebo sociálních služeb nebo ošetřující lékař pro pohyb a pobyt ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb,
n) zaměstnance a osoby v obdobném postavení včetně ústavních činitelů po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě, pracuje-li taková osoba ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby,
o) osoby řídící vozidlo veřejné dopravy, kdy nejsou v přímém kontaktu s cestujícím při jeho odbavení,
p) soudce, přísedící, státní zástupce, obviněné a jejich obhájce, účastníky civilních, správních a ústavních soudních řízení a jejich zástupce, svědky, znalce, tlumočníky a další osoby, o kterých tak rozhodne soud, a to v místě a době soudního řízení,
q) osoby při provádění autorského díla (např. divadelního, tanečního nebo hudebního představení), osoby přednášející a osoby účinkující při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu,
r) moderátory, redaktory a další osoby vystupující v rozhlasových, televizních a dalších pořadech,
s) osoby, které vykonávají práci zařazenou rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví do kategorie třetí nebo čtvrté pro rizikový faktor pracovních podmínek zátěž teplem, a dále osoby, jež vykonávají práci, která dosud nebyla kategorizována a u které lze předpokládat, že po provedení kategorizace bude z důvodu přítomnosti rizikového faktoru pracovních podmínek zátěž teplem spadat do kategorie třetí nebo čtvrté,
t) zákazníky provozoven stravovacích služeb v době konzumace potravin a pokrmů včetně nápojů,
u) osoby cestující v prostředcích veřejné dopravy po dobu nezbytně nutnou ke konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů,
v) snoubence v průběhu sňatečného obřadu a další osoby tomuto obřadu přítomné a osoby činící prohlášení o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, a další osoby tomuto prohlášení přítomné,
w) osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie, popř. fotografie novomanželů, včetně společné fotografie s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami,
x) sportovce nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod.,
y) osoby v prostorech vnitřních umělých koupališť, kterými jsou plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata a brouzdaliště, lázeňských a léčebných bazénů a saun.

Odůvodnění opatření:

Důkazy o vlivu roušek na prevenci přenosu SARS-CoV-2 jsou stále četnější a ochranu nosu a úst doporučují na jejich základě veřejnosti i významné odborné organizace, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států amerických (CDC).

V průměru dochází k více než pětinásobnému snížení rizika přenosu (v recentním systematickém přehledu ze 17,4 % bez obličejové masky na 3,1 % s obličejovou maskou, např. N95, chirurgická nebo 12-16 vrstvová bavlněná rouška). Účinnost tohoto opatření na úrovni jednotlivce i na úrovni populace kromě toho prokázalo i několik dalších studií o používání zdravotnických nebo nezdravotnických roušek. Správně nošená rouška (tj. rouška zakrývající nos a ústa) je nejen účinná při snižování šíření viru pomocí respiračních sekretů (tj. kontrola zdroje nákazy), ale také při ochraně jednotlivců před onemocněním COVID-19.
Roušky představují jednoduchou bariéru, která zabraňuje šíření kapének respiračních sekretů vzduchem na jiné lidi, především při mluvení, kašlání nebo kýchání.

Kapičky větší než 10 µm (velké kapky) jsou často generovány kašlem nebo kýcháním, ale i křičením, smíchem či běžnou mluvou, a dochází k jejich uvolňování někdy velkou rychlostí (50 m/s při kýchání, 10m/s při kašli). Díky svým rozměrům a velké rychlosti se tyto velké kapky dostávají na daleko větší vzdálenosti než malé kapky. Velké kapky mohou bez bariéry doletět až do vzdálenosti více jak 2 metry (kašel) a více jak 6 metrů (kýchání). Samotné dodržování dvoumetrové distanční vzdálenosti nemusí zabránit přenosu těchto velkých kapek, které mohou obsahovat virus. Doma vyrobené roušky a chirurgické roušky však mohou šíření těchto velkých kapek zabránit.

Ochrana použitím roušky může ovlivňovat pravděpodobnost míry přenosu viru v komunitě podobně jako dodržování dvoumetrového odstupu od ostatních osob a omezení volného pohybu osob na veřejnosti. V případě kombinace těchto přístupů, omezení shlukování se osob a nošení obličejových roušek může zdvojnásobit účinek opatření a vést k oploštění křivky pozitivních případů onemocnění COVID-19 v populaci.

Snížení přenosu virů v populaci prostřednictvím nošení roušek je finančně nenákladná intervence, která může zabránit zvýšení úmrtnosti populace a vést ke snížení ekonomických ztrát souvisejících se zvýšenou nemocností.

Zkušenosti z praxe ukázaly, že země podporující nošení roušek a respirátorů měly nižší úmrtnost na koronavirovou infekci. Zavedení roušek do praxe rovněž vedlo ke zpomalení denního nárůstu nových případů oproti období před rouškami.

Ochranný efekt poskytovaný rouškami se prokázal i u publikovaných kazuistik v rámci leteckého transportu a u typu provozoven poskytujících služby na malou vzdálenost, kde i přes blízký kontakt a delší dobu expozice nedošlo k nákaze 25 spolucestujících, ani 140 exponovaných zákazníků díky tomu, že všechny kontakty i samotní nakažení používali roušku.

Popsaný byl přenos nákazy nového koronaviru v uzavřených klimatizovaných veřejných prostorách, kdy jejich vzdálenost ani směr šíření viru neodpovídali přímému přenosu kapénkami a předpokládal se vzdušný přenos vzduchotechnikou. Vnitřní klimatizované prostory včetně veřejné dopravy lze považovat za rizikovější, stejně jako nedostatečně větrané neklimatizované prostory. Ukazuje se, že vliv na šíření viru může mít i směr proudění vzduchu, údržba, resp. stav vzduchotechniky, a přítomnost či absence HEPA filtrů.

V rámci epidemických výskytů v některých vnitřních prostorách s klimatizací dosáhlo reprodukční číslo nákazy SARS-CoV-2 až hodnoty 11. Systematické přehledy přitom ukázaly redukci reprodukčního čísla používáním obličejových masek (roušek) v intervalu 6 až 80 %, včetně beta-koronavirů jako původců onemocnění SARS, MERS a COVID-19.

S nástupem dětí do škol a většího počtu dětí do předškolních zařízení dochází každoročně na podzim a v zimě ke zvýšené incidenci respiračních nákaz s podobnou symptomatologií jako v případě nového koronaviru SARS-CoV-2. Z hlediska ochrany a prevence koinfekcí i superinfekcí je žádoucí snížit jejich vliv na zvýšenou morbiditu populace co nejvíce. Vzhledem k podobnému způsobu šíření sezónních virových nákaz se zde rovněž uplatní ochranný efekt roušek, resp. jiných forem ochrany nosu a úst jako přidaná hodnota k protekci vůči koronavirům.

Vzhledem k uvedenému a další studiím i praktickým zkušenostem je z hlediska přenosu virových respiračních nákaz považováno za rizikovější vnitřní prostředí než venkovní, proto je potřeba zaměřit tímto směrem preventivní opatření ve smyslu plošně nařízené ochrany nosu a úst přednostně.

Efektivita používání ochrany dýchacích cest na bránění přenosu onemocnění COVID-19 vyplývají z řady zahraničních studií, které byly např. publikovány zde:

Jaká opatření aktuálně platí, spolehlivě zjistíte zde: https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Zdroj:

 1. https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/#ochrana_dychacich_cest_nove
 2. https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/od-ctvrtka-budou-povinne-rousky-ve-vnitrnich-prostorach-budov-v-cele-cr/
 3. https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/09/Mimoradne-opatreni-noseni-ochrannych-prostredku-dychacich-cest-s-vyjimkami-s-ucinnosti-od-10-9-2020-do-odvolani.pdf

Zpět na obsah

Vysoký nárůst počtu nakažených, rezignace ministra zdravotnictví A. Vojtěcha

Vydáno: 21. 9. 2020

Dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignoval na svoji funkci.

Ačkoliv jsme jarní, příliš rychlé a benevolentní rozvolňování protiepidemických opatření sledovali s obavami a nabádali jsme rodiny, kde se vyskytuje ME/CFS, k opatrnosti a připravenosti, aby nepřestávali uplatňovat ochranná opatření, i když nebudou povinná, chceme zde hlavně poděkovat panu Adamu Vojtěchovi za vstřícný přístup k našemu pacientskému sdružení. Bylo to za dobu naší existence (v průběhu působení dvanácti ministrů) poprvé, kdy se nemocným ME/CFS dostalo zasloužené pozornosti. Toho si velmi vážíme.

Před námi je kulminace pandemie, čekají nás náročné dny. Po tisících přibývá nejenom nakažených novým koronavirem, ale roste i počet lidí, kteří se potýkají s dlouhodobými následky po prodělání infekční nemoci covid-19 způsobené tímto virem. S napětím očekáváme, kdo bude novým ministrem zdravotnictví a jaký bude jeho postup v boji s pandemií i jejími zdravotními následky. Protože odborný přístup k lidem, kteří se celé týdny a měsíce po prodělání c-19 nezotavují („long-covid“), se dotkne také nás s povirovým syndromem únavy (PVFS) a ME/CFS (G93.3).

Opatrujte se a použijte všech dostupných prostředků, abyste se infekci vyhnuli Vy i Vaši blízcí. Hodně štěstí.

 • Dnešní tisková konference ke změnám na pozici ministra zdravotnictví:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-ke-zmenam-na-pozici-ministra-zdravotnictvi–21–zari-2020–183679/

 • Dnešní tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

https://multimedia.ctk.cz/video/document/18009627/5

 • Nové zprávy 14:50: Prezident jmenoval Prymulu ministrem zdravotnictví

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prezident-jmenoval-prymulu-ministrem-zdravotnictvi/1935586

Zpět na obsah

Nouzový stav v České republice od 5. 10. 2020

Vydáno: 3. 10. 2020

Od 5. října 2020 platí na území České republiky na 30 dní nouzový stav.

Jaká opatření aktuálně platí, spolehlivě zjistíte zde: https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Sledujte rovněž nařízení a informace krajské hygienické stanice podle místa svého pobytu: http://www.szu.cz/knihovna/hygienicke-stanice-a-zdravotni-ustavy

Zpět na obsah

Zpřísnění opatření, stanoviska vědců, lékařů a relevantních organizací

Vydáno: 14. 10. 2020

Vláda České republiky rozhodla v reakci na nepříznivou situaci (vzrůstající počet úmrtí, zaplňování nemocnic) zpřísnit krizová opatření.

 • Lidé se mohou, ať už venku či uvnitř, pohybovat v maximálně šestičlenných skupinkách.
 • Uzavírá se i první stupeň ZŠ. (Pro „první linii“ jsou vyčleněné ZŠ, které zůstávají v provozu.)
 • Mateřské školy zatím pokračují bez omezení.
 • Uzavírají se všechny restaurace, bary a další provozovny poskytující stravovací služby (výjimku mají hotelové restaurace). Mohou ovšem otevřít, jako na jaře, výdejová okénka. Ta musí ale zavřít nejpozději ve 20:00.
 • Roušky jsou povinné také na zastávkách MHD a nástupištích další hromadné dopravy.
 • Zakázáno je pití alkoholu na veřejnosti.
 • Pro klienty sociálních zařízení platí zákaz vycházení mimo objekt či areál.

Jak na této stránce, monitorující pro vás vývoj epidemie v ČR, opakovaně a se znepokojením zmiňujeme, objevuje se ve veřejném prostoru celá řada rozporuplných názorů a v mnoha případech zcela nepřijatelných postojů k této zdravotní hrozbě. Zatímco na jaře jsme s úlevou byli svědky toho, jak ve společnosti převládla jednota a solidarita korunovaná zaslouženým úspěchem, během léta a nyní na podzim se naopak naše země názorově rozštěpila. Zejména na sociálních sítích mezi lidmi vládne zpochybňování reality. Mnozí stále nevěří, že situace je očividně velmi vážná. Riziko nakažení je vysoké. Čím více nakažených, tím více lidí vyžadujících odbornou lékařskou pomoc (hrozí kolaps nemocnic) a bohužel také mrtvých. Větší epidemie rovná se větší lidské i ekonomické dopady na jednotlivce i společnost.

Jedni za situaci viní politiky, druzí „mediální osobnosti“, které svými nezdrženlivými veřejnými výroky bohužel povzbudili část laické veřejnosti k totální ztrátě důvěry a vůle dodržovat protiepidemická opatření. Nutno zdůraznit, že tito jednotlivci promlouvající přes média a sociální sítě nikdy nezastupovali žádnou relevantní (medicínskou či vědeckou) organizaci a jsou specialisté na úplně jiný obor, než je epidemiologie, infektologie, imunologie či informační a datové vědy. Přesto se veřejně s autoritativní dikcí vyjadřují k virové pandemii a k zaváděným opatřením.

Nyní jsme zaznamenali, že jsou konečně k dispozici také oficiální stanoviska relevantních organizací. S potěšením je zde sdílíme a zároveň velmi litujeme, že takto jasná a jednoznačná vyjádření nepřišla mnohem dříve. Svoboda slova by neměla znamenat volné pole pro všechny dezinformátory a šiřitele neetických názorů a nepravd, kteří za své výroky nenesou žádnou odpovědnost. Lidem je potřeba v tak vážné situaci, jakou je ohrožení fungování zdravotního systému pro všechny nemocné, zajistit přístup k faktickým informacím od právoplatných odborníků a posílit tím „stádní imunitu vůči blábolům a konspiracím“ (různé hoaxy uvádí na pravou míru např. tato nebo tato stránka).

Vyjádření, která je vhodné široce sdílet (mohou zachránit zdraví i životy lidí, kteří váhají, čemu a komu vlastně věřit):

Opatrujte se a použijte všech dostupných prostředků (i nad rámec nařízení), abyste se infekci vyhnuli Vy i Vaši blízcí. Hodně štěstí.

Jaká opatření aktuálně platí, spolehlivě zjistíte zde: https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Sledujte rovněž nařízení a informace krajské hygienické stanice podle místa svého pobytu: http://www.szu.cz/knihovna/hygienicke-stanice-a-zdravotni-ustavy

Zdroj:

1) Usnesení č. 407/2020 Sb., https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-407
2) Výzva multioborového panelu vědců: https://bit.ly/3k1KYYu

Zpět na obsah

Od 21. října 2020 jsou roušky povinné v zástavbě, slovo infektologa

Až do odvolání platí:

 • Nová povinnost nosit roušky nejen ve vnitřních prostorech, ale nově i venku na veřejných místech v zastavěných oblastech, kde se lidé potkávají na krátké vzdálenosti – méně než dva metry, nejde-li o členy společné domácnosti.
 • Roušky nasadíme i v autě, mimo případy, kdy jsou v autě jen členové rodiny.

Zdroj: Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 19. října 2020, https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/10/Mimoradne-opatreni-noseni-ochrannych-prostredku-dychacich-cest-s-vyjimkami-s-ucinnosti-od-21-10-2020-do-odvolani.pdf

Citace z článku zveřejněného v Medical Tribune:

>>>  Naše společnost se dostala do zvláštní situace. Mohlo by se zdát, že infektologie je obor, kterému rozumí každý (včetně epidemiologie a virologie, pozn. red. ME/CFS.cz). Alespoň každý – a tím nejsou myšleni jen lékaři, ale i mnozí laici – přesně ví, co pro nás SARS‑CoV‑2 představuje a co se má dělat. Skutečnost, že tomu tak není, potvrzuje současná situace. V rozhovoru MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., vedoucí Katedry infekčního lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), říká, že infektologie by měla nabízet kvalifikované konzultační služby tak, jak je to běžné například v USA, Velké Británii či Německu, kde si infektologů velice váží a cení.

(…)

 • K epidemii COVID‑19 se vyjadřují všichni, koho média osloví. Jak to vy jako infektolog vnímáte?

Mně osobně velmi vadí, že mnozí lékaři považují COVID‑19 za lehké respirační onemocnění. Takové zjednodušení je velmi zavádějící. Víme, že dopad tohoto onemocnění na zdravotní systémy byl obrovský, daleko větší než dopad sezónní chřipky, a dokonce větší než dopad pandemické chřipky H1N1 v roce 2009. Měřítkem závažnosti je například celková míra úmrtnosti v populaci. V zemích, kde zjara nebyla tak přísná opatření jako u nás, významně narostla celková úmrtnost. Recentně zveřejněné statistické údaje, které hodnotily míru celkové úmrtnosti v letech 2015 až 2019 v porovnání s rokem 2020 po jednotlivých týdnech, hovoří velmi jasně: ve Španělsku na počátku dubna 2020 byla míra úmrtnosti o 154 procent vyšší než v předchozích letech, ve Spojeném království dosáhla 113 procent a v Itálii o 90 procent míry předcházejících let (interaktivní mapa na https://ourworldindata.org/excess‑mortality‑covid).

 • Nejsou podceňována další než přímo infekční rizika infekce SARS‑CoV‑2?

Dalším velkým rizikem, které se obecně i odbornou veřejností podceňuje, jsou možné dlouhodobé důsledky infekce. Zatím ještě přesně nevíme, jak závažné změny může SARS‑CoV‑2 v plicním parenchymu vyvolat, známe imunopatologické reakce – například multisystémový zánětlivý syndrom u dětí či Guillainův‑Barréův syndrom. V poslední době se hovoří i o tom, že muže dojít k poškození endotelu cév, což zvyšuje riziko trombóz. Viděli jsme případy plicní embolie i iktu. V akutní fázi onemocnění může dojít u určitého procenta infikovaných k rozvoji myokarditidy i perikarditidy, a to bez ohledu na to, zda se jedná o symptomatický, nebo o asymptomatický průběh. Výskyt těchto komplikací je podle zahraničních informací vyšší než u chřipky. Toto onemocnění by mělo mít náš respekt. Dokonce i u pacientů s bezpříznakovým průběhem byly prokázány zánětlivé změny v plicích. Bezpříznakový jedinec kolem sebe rovněž šíří infekci stejně jako pacient se symptomatickým onemocněním.

 • Jak nahlížíte na komentáře lékařů – neinfektologů?

Rád bych apeloval na odborné autority, které nám někdy prokazují medvědí službu, když se veřejně vyjadřují k nemoci, která nespadá do jejich odbornosti. Tím přispívají k zmatení veřejnosti, podobně jako některá politická prohlášení, a lidé se pak v problematice onemocnění COVID‑19 neorientují a nevědí, jak reagovat a jaká pravidla dodržovat. Na COVID‑19 nelze nahlížet jako na banální respirační infekci, přestože u velké většiny pacientů probíhá bezpříznakově nebo jako běžné onemocnění horních dýchacích cest.

 • Jak dlouho po infekci přetrvává imunita?

Zatím nemáme data, jak dlouho v organismu po prodělaném onemocnění přetrvávají protilátky. Můžeme citovat studii ze Seattlu, která prokázala, že protilátky jsou jistým korelátem ochrany proti COVID‑19. Ve studii zjišťovali přítomnost protilátek u rybářů na lodích a ti, kteří měli protilátky, ani po kontaktu s infikovaným neonemocněli. Spekuluje se o tom, že při bezpříznakovém průběhu však nemusí být protekce dostatečná a déle trvající.

(…) <<<

Zdroj: Marta Šimůnková, Infektologie by měla být prestižním oborem, Medical Tribune 16/2020, 21.09.2020 12:09, https://www.tribune.cz/clanek/45902-infektologie-by-mela-byt-prestiznim-oborem

Zpět na obsah

Krizová opatření platná od 22. 10. 2020 do 3. 11. 2020 do 23:59 hod.

Vydáno: 22. 10. 2020

 1. Usnesení vlády č. 1078 o zákazu volného pohybu osob:

Od 22. 10. 2020 do 3. 11. 2020 do 23:59 hod. je omezený volný pohyb osob na území ČR s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou a blízkými, cest za obstaráním základních životních potřeb (nákup potravin, léků…) pro vlastní potřebu i pro jinou osobu (sousedská výpomoc, dobrovolnictví), cest do zdravotnických zařízení včetně doprovodu příbuzných a blízkých, cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a cest do vlastních rekreačních objektů a pobytu v nich, účast na svatbě nebo pohřbu (do 10 osob), návrat do místa bydliště.

Celé znění tohoto opatření, které je obsáhlé s řadou výjimek, zde: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/10/Usneseni-vlady-CR-ze-dne-21-10-2020-c-1078-o-prijeti-krizoveho-opatreni-s-ucinnosti-od-22-10-2020-o-zakazu-volneho-pohybu-osob.pdf

2. Usnesení vlády č. 1079 o zákazu maloobchodního prodeje a služeb: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/10/Usneseni-vlady-CR-ze-dne-21-10-2020-c-1079-o-prijeti-krizoveho-opatreni-s-ucinnosti-od-22-10-2020-o-zakazu-maloobchodniho-prodeje-a-sluzeb.pdf

3. Usnesení vlády č. 1080 o omezení činnosti orgánů veřejné moci a státních orgánů: https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/10/Usneseni-vlady-CR-ze-dne-21-10-2020-c-1080-o-prijeti-krizoveho-opatreni-s-ucinnosti-od-22-10-2020-o-omezeni-cinnosti-organu-verejne-moci-a-statnich-organu.pdf

Zpět na obsah

Vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly k článku v Blesku, slovo prezidenta ČLK – 23. 10. 2020

Vydáno: 23. 10. 2020

Vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly k událostem zachyceným v článku v Blesku sledujte zde:

https://fb.watch/1ivxzEMtXa/

Pozn. red. Klubu pacientů s ME/CFS: V krizi se řeší krize. Podezření na možné osobní přešlapy a pochybení se mají řešit až po překonání krize. Pokud není důvodem odvolání ministra jeho nekompetentnost a špatné rozhodování ve věci řešení pandemie, což v tomto případě není, měl by v úřadě zůstat.


Slovo prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka:

“Vážení spoluobčané,

obracím se na vás jménem lékařů i dalších zdravotníků, kteří v současnosti často na pokraji vlastních sil bojují o životy tisíců vašich příbuzných, přátel, sousedů a známých. Situace je opravdu mimořádně vážná a zatím se každým dalším dnem jenom zhoršuje. (…)

Česká republika je dnes jednou z nejpostiženějších zemí na světě. V současnosti je nakažených 135 000 našich spoluobčanů a o dalších kvůli nedostatečnému testování nevíme. Přesto se právě od nich můžeme nakazit. Za jediný den přibylo 15 000 nových případů, tedy celé jedno okresní město nemocných. V nemocnicích leží 4 800 pacientů, z nichž 750 je ve vážném nebo přímo kritickém stavu. Počet zemřelých se pohybuje okolo 100 za každý den a covid-19 je v současnosti v naší zemi druhou nejčastější příčinou úmrtí, když již překonal všechny druhy rakoviny dohromady. (…)

Pomozte nám však zastavit rozjetou epidemii tím, že budete bez výhrady dodržovat veškerá protiepidemická nařízení a doporučení. Budete nosit roušky, mýt si ruce, dodržovat předepsané rozestupy a omezíte setkávání se s ostatními lidmi na nezbytné minimum.

Koronavirus ohrožuje všechny a nikdo z nás si nemůže být jist tím, že právě on překoná nemoc bez následků. Přenechme politiku politikům. Jde o život!

Buďte opatrní a navzájem k sobě ohleduplní! Respektujte platná protiepidemická opatření! Nenechte nás zdravotníky v tom samotné, pomozte nám!”

Celé znění výzvy “Když nevěříte politikům, věřte zdravotníkům” najdete zde.

Zpět na obsah

Krizová opatření platná od 28. 10. 2020 – zůstaňte doma

Vydáno: 27. 10. 2020

 1. Usnesení vlády č. 1102 o omezení volného pohybu osob:

Ode dne 28. 10. 2020 od 00:00 hod. do dne 3. 11. 2020 do 23:59 hod. se ke stávajícímu omezení volného pohybu osob přidává zákaz pohybu na území celé České republiky v době od 21:00 hod. do 04:59 hod. Výjimkou jsou cesty do zaměstnání a zpět do místa bydliště; neodkladné cesty, jejichž uskutečnění je nezbytně nutné i v nočních hodinách z důvodu ochrany života, zdraví, majetku; venčení psů do 500 metrů od místa bydliště. (…)

Celé znění tohoto opatření, které je obsáhlé s řadou výjimek, čtěte zde: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/omezeni-volneho-pohybu-1102.pdf

 1. Usnesení vlády č. 1103 o zákazu maloobchodu a služeb: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/zakaz-maloobchodu-a-sluzeb-1103.pdf

Pro více informací navštivte tento odkaz:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-prodlouzi-program-podpory-zamestnavatelu-antivirus-b-do-konce-roku–vyhlasila-take-dalsi-krizova-opatreni-184488/


Epidemiologický semafor názorně ukazující předchozí zhoršování situace na území České republiky

Zdroj: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/stupne-pohotovosti

Zpět na obsah

Novým ministrem zdravotnictví je doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D.

Vydáno: 29. 10. 2020

Prezident Miloš Zeman přijal dnes na zámku v Lánech demisi ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a jeho nástupcem jmenoval lékaře Jana Blatného (za ANO). Prymulu navrhl odvolat premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co byly minulý týden zveřejněny jeho fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci a usedá do auta bez roušky. Prymula nejprve vyloučil, že by sám rezignoval, později ale připustil, že demisi podá, až bude znám jeho nástupce.

Dětský hematolog Blatný dosud působil jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno, jako lékař se specializuje na léčbu dětí s poruchami srážlivosti krve.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/novy-ministr-blatny-chce-zmenit-strach-z-koronaviru-v-respekt/1951582

Zpět na obsah

Vláda prodloužila nouzový stav a s ním i všechna dosud platná krizová opatření do 20. listopadu 2020

Vydáno 31. 10. 2020

Nouzový stav v České republice potrvá do 20. listopadu. Na základě předchozího souhlasu Poslanecké sněmovny o jeho prodloužení o tři týdny rozhodla vláda na mimořádné schůzi 30. října 2020. Současně k témuž datu s drobnými změnami a doplněními prodloužila i všechna krizová opatření, která měla vypršet v úterý 3. listopadu.

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-prodlouzila-nouzovy-stav-a-s-nim-i-vsechna-dosud-platna-krizova-opatreni-do-20–listopadu-184601/

Zpět na obsah

Sdílejte článek pro osvětu:
Označeno s: ,
2 comments on “Nový koronavirus a ME – informace pro nemocné ME/CFS
 1. Gábina napsal:

  Dobrý den, nejlíp mi vyhovují jednorázové roušky Batist NANO fiber 4-VRSTVÁ rouška – 50 ks, GUMIČKY

  Jsou k dostání na mall.cz za 907 korun. Jedna vychází asi na dvacet korun. Dobře drží a hlavně se přes ně normálně dýchá. V žádném respirátoru bohužel nevydržím, i když by teď byl jako ochrana jistější.

  • Redakce ME/CFS napsal:

   Dobrý den, Gábino, děkujeme za Vaši zkušenost. Vážíme si sdílení. Přejeme, ať se Vám virus vyhýbá.
   Nina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*