Nový koronavirus a ME – informace pro nemocné ME/CFS

Vydáno: 8. 3. 2020
Překlad: Redakce ME/CFS.cz – Alena K.

Ronald W. Davis, PhD, profesor biochemie a genetiky, ředitel Vědecké rady OMF, prosí o sdílení níže uvedeného článku o novém viru. Článek od Jennie Spotila obsahuje informace pro lidi s ME/CFS „od několika lékařů – infektologů, od orgánů veřejného zdraví a specialistů na ME“. Doufáme, že vám to pomůže.

Zdroj: https://www.facebook.com/OpenMedicineFoundation/posts/2488957327875340

Nový virus a ME

Vydáno: 28. 2. 2020 na occupyme.net od Jennie Spotila
Odkaz na originální článek: http://occupyme.net/2020/02/28/a-new-virus-and-me/

– Tento článek přináší kromě obecně známých faktů o novém koronaviru a doporučení orgánů veřejného zdraví také konkrétní rady pro nemocné s ME. Je potřeba se řídit podle zdravého rozumu; každý, kdo má oslabený imunitní systém, tedy i lidé s ME, by měl být obzvláště opatrný.

– Autorka říká, že nemá smysl podléhat panice, ale je potřeba být připravení a předběžně opatrní. Virus SARS-CoV-2 je nový a nikdo zatím nedokáže odhadnout budoucí vývoj. V případě, že by skutečně došlo k pandemii a zároveň se potvrdila 2% úmrtnost na onemocnění COVID-19, situace bude vážná. Pokud by však míra úmrtnosti odpovídala chřipce, což činí v USA přibližně 0,1 %, nemusí být mimořádná celostátní opatření nezbytná.

Opatření v České republice najdete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/vyvoj-udalosti-v-case/, pozn. red. ME/CFS.cz.

– V jedenácti bodech (# 1 až # 11) je shrnuto, co my sami můžeme pro prevenci udělat. Běžně známá doporučení proti šíření infekčních respiračních chorob není potřeba opakovat, z obsahu článku vyjímáme jen nejpodstatnější body a dále rady pro nemocné s ME.

Zdůrazňuje se zejména důkladné a časté mytí rukou, s tím, že pokud není k dispozici mýdlo a voda, pak použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu (nejméně 60%). Nedotýkat se tváře – očí, nosu ani úst – opravdu na to myslet, zejména na veřejnosti a u lékaře. Nechodit do míst přeplněných lidmi. Nezdravit se s ostatními lidmi podáním ruky.

V případě podezření na onemocnění COVID-19 k lékaři nechodit, ale spojit se s praktickým lékařem telefonicky, pozn. red. ME/CFS.cz.

Vyvarovat se kontaktu s nemocným nebo potenciálně nemocným. Pokud to nelze, protože je to například člověk, který o vás pečuje, alespoň minimalizovat expozici. Pečovatelé musí být obzvlášť ohleduplní a opatrní.

CITACE: „# 6 Nemocní lidé by měli nosit ústenky. CDC (Centrum pro kontrolu nemocí USA) nedoporučuje, aby lidé používali ústenky jako ochranu před SARS-CoV-2 (nebo chřipkou). Nemocní lidé by však měli používat ústenky, aby chránili ostatní lidi před infikováním. Běžně dostupné chirurgické roušky většinu virů neodfiltrují, protože částice jsou příliš malé. Respirátory, které mají hodnocení N95 nebo lepší (FFP3 dle evropské normy EU EN 143:2001, pozn. red. ME/CFS), budou viry filtrovat, ale je těžké je sehnat (nebo jsou nyní neadekvátně drahé).

Doporučuje se mít doma nějakou zásobu jídla a léků; na to ale lidé s ME musí myslet stále, protože nikdy neví, kdy nastane zhoršení stavu a budou zásobu na pár dní potřebovat.

Co se týká obav z důsledků případné karantény, velká část z nás „v karanténě“ tak jako tak žije, protože nevycházíme z bytu. Takže je potřeba myslet zejména na bezpečný kontakt s příchozími lidmi, na kterých jsme nezřídka závislí.

CITACE: „# 10 Neotálejte s vyhledáním lékařské péče. Příznaky podobné chřipce, které u zdravého člověka nemusí být znepokojivé, mohou být pro lidi s ME velmi závažné. Takže pokud se objeví horečka, kašel nebo potíže s dýcháním, měli byste svůj stav co nejdříve konzultovat s lékařem. Riziko komplikací je příliš vysoké. Nečekejte a neriskujte, že se z příznaků vyvine závažnější onemocnění.“

V závěru článek nabádá: „Neexistuje žádný způsob, jak se před viry zcela uchránit. Pokud se však budete řídit těmito obecnými doporučeními, budete lépe připraveni se s infekcí vypořádat, pokud k ní dojde. Udělejte, co můžete, aby se minimalizovalo narušení vašeho standardního zdravotního stavu. Pokud onemocníte, berte to vážně a vyhledejte zdravotní péči.“

Pozn. red. ME/CFS.cz: Na současnou situaci ohledně šíření koronaviru u nás a ve světě se objevuje mnoho různých názorů. Doporučujeme čerpat zprávy o situaci z důvěryhodných zdrojů, které jsou průběžně aktualizovány v souladu s vývojem situace – MZČR, https://koronavirus.mzcr.cz/Hygienické stanice, SZÚWHO, ECDCCDC.

Mnoho z nás, lidí s ME/CFS, je na základě zkušeností se špatnými informacemi, které jsou o naší chorobě velmi rozšířené, zvyklých na to, že ne všemu, co se kde řekne a napíše, můžeme věřit. Tudíž máme výhodu v tom, že umíme dobře pracovat se zdroji informací, což nám pomáhá zachovat si rozumný úsudek a správně se rozhodovat, co dělat a čemu se vyvarovat.

Nyní velmi záleží na našich spoluobčanech. Je totiž nanejvýš potřebné, aby všichni dodržovali pokyny a doporučení ministerstva zdravotnictví a chovali se zodpovědně a ohleduplně v zájmu ochrany nejvíce ohrožených skupin obyvatelstva. (Mezi ohrožené skupiny podle ministerstva patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.) 

Zde se můžete seznámit se stanoviskem ředitele WHO (v angličtině): https://www.who.int/dg/speeches/detail/who-director-general-s-opening-remarks-at-the-media-briefing-on-covid-19—5-march-2020

Sdílejte článek pro osvětu:
Označeno s:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*