ME/CFS v širších souvislostech: Redefinice nemoci: Stručný průvodce pro klinické lékaře (IOM, 2015)

Díky laskavému souhlasu National Academies Press jsme mohli pořídit tento český překlad dokumentu Myalgická encefalomyelitida/syndrom chronické únavy v širších souvislostech: Redefinice nemoci: Stručný průvodce pro klinické lékaře, který vydal Institut medicíny Národní akademie věd Spojených států amerických (2015) a zveřejnit jej ke stažení zdarma na našich webových stránkách. Za český překlad a neocenitelnou spolupráci na tomto projektu velice děkujeme paní překladatelce Martině Benešové.

Institut medicíny Národní akademie věd (IOM), nyní přejmenovaný na Národní akademii medicíny, je nejuznávanější odbornou autoritou, na kterou se obracejí státní instituce USA, pokud potřebují aktuální odborné informace k určitému medicínskému problému. Dokument IOM je momentálně nejrespektovanějším zdrojem poznatků o nemoci myalgická encefalomyelitida (ME), pro kterou byl později vytvořen nepříliš vhodný název „syndrom chronické únavy“ (chronic fatigue syndrome (CFS)). Světová zdravotnická organizace zatřídila nemoc ve své ICD-10 do kategorie neurologických chorob pod kód G93.3.

Komise odborníků IOM provedla komplexní přezkum vědecké literatury a ve své podrobné zprávě (čítající bezmála 300 stran) přináší závěry, které jsou natolik zásadní, že se na jejich základě ve světě mění přístup k ME/CFS, včetně Evropy. Stručný průvodce pro klinické lékaře, jehož překlad vám dnes představujeme, je komisí IOM zamýšlen jako praktická příručka pro usnadnění stanovení správné diagnózy a lepší porozumění tomuto vážnému fyzickému onemocnění. Obsahuje nová diagnostická kritéria, která nejsou určena pro výzkum, nýbrž jsou, na rozdíl od mnoha svých předchůdců, sestavena přímo pro klinickou praxi.

Věříme, že dokument, který se vám nyní dostává do ruky, skutečně stojí za pozornost a ideálně by se s ním měl seznámit každý lékař.

Publikaci v českém jazyce lze stáhnout zde: http://me-cfs.eu/wp-content/uploads/2018/10/MECFScliniciansguide_czech.pdf

Odkaz na originální stránku: https://www.nap.edu/catalog/19012/beyond-myalgic-encephalomyelitischronic-fatigue-syndrome-redefining-an-illness

Odkaz na české zdroje informací Pro lékaře: http://me-cfs.eu/pro-lekare/

Pozn. red. ME/CFS.cz k překladu termínu „post-exertional malaise“ viz zde: http://me-cfs.eu/navrh-diagnostickych-kriterii-iom-pro-seid/#pem

Autor článku: Redakce ME/CFS.cz

Sdílejte článek pro osvětu:
Označeno s: ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*