Mám nějakou šanci na přiznání invalidity?

Kdy myslet na sociální zabezpečení?

Jste na tom stále špatně, a ačkoliv si nejvíc ze všeho přejete vrátit se do práce, nejde to? Ani po dlouhodobé pracovní neschopnosti (několik měsíců) se zdravotní stav nelepší, spíše naopak? I na cestu k lékaři potřebujete odvoz a někdo z blízkých vám musí dělat doprovod, protože sotva ujdete pár kroků po bytě?

Nikdo z nás si nepomyslel, že bude nucen se spoléhat na sociální dávky, ale ME/CFS nedává mnohým jinou možnost. Proto není žádná ostuda udělat to, co je nutné, abychom mohli žít. Požádejte o podporu, na níž máte nárok, pokud je to pro vážnost vašeho postižení nutné učinit. Nadměrné odkládání může vést k nebezpečné finanční zranitelnosti, také nároky nemusí být [úřady] plněny tak rychle, jak potřebujeme, a tak je lepší zažádat dříve. Je dobré se také poohlédnout, jestli je poblíž dostupný právní servis. Můžete se obrátit o pomoc na občanskou poradnu ve vašem okolí. Kontakty najdete zde.

O podmínkách přiznání invalidity, a jak správně postupovat, se informujte přímo na České správě sociálního zabezpečení, která má informace rovněž uvedené na svých stránkách zde.

Mám nějakou šanci na přiznání invalidity na ME/CFS?

Upřímně, nepíše se to snadno, ale pravdou je, že úspěšnost žadatelů s ME/CFS je nízká. Ze zkušeností ostatních lidí s těžkou ME/CFS víme, že pokud se u nich rozvinuly i další nemoci (dost časté), tak spíš dostanou úředně důchod na souběžné onemocnění, i když je jejich nejvíce zneschopňujícím problémem právě ME/CFS. Zařadit podle posudkových tabulek souběžné onemocnění (např. těžkou osteoporózu) je pro posudkového lékaře daleko jednodušší, než všeobecně neuznávanou ME/CFS. Přesto někdy nezbývá, než se pokusit o přiznání invalidity na ME/CFS. Zabojujte o svá práva. K posudkovému řízení si zajistěte zprávu od odborného lékaře podloženou objektivními nálezy. Rozhodující diagnóza pro posouzení invalidity musí mít posudkově významný dopad na celkovou výkonnost organismu posuzované osoby!

Co když neuspějete, i přes doložení závažnosti dopadu onemocnění na vaší schopnost soustavné výdělečné činnosti?

Neztrácejte odvahu. Jsou tu opravné prostředky. Můžete podat námitku.

Úřední proces je zdlouhavý a pro vážně nemocné lidi také vyčerpávající, ale pokuste se zapojit někoho blízkého, kdo si tím projde s vámi a pomůže jak prakticky, tak svou přítomností a podporou.

  • Zkušenosti z posudkového řízení od pacientky s ME/CFS najdete zde.
  • Informace o invalidním důchodu hledejte zde: https://bit.ly/2JvtAt4
  • Článek s názvem Posudkový lékař ME/CFS vůbec neuznává – co dělat? najdete zde.
  • Poradny pro zdravotně postižené navštivte na odkazech níže:

http://ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/
http://www.ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/lekarske-posudky-a-neschopenky-47/
http://www.pecujdoma.cz.2010.archiv.diakonie.cz/poradna/poradna-socialne-pravni/
http://www.nrzp.cz/poradenstvi-sluzby/poradna-nrzp-cr-v-regionech.html
http://www.nrzp.cz/poradenstvi-sluzby/poradna-nrzp-cr-v-regionech/182-poradenstvi-prostrednictvim-internetu.html
http://www.vaclavkrasa.cz/poradna.html

Upozornění: Před položením dotazu nejprve pročtěte předchozí odpovědi, protože se dotazy často opakují.


© ME/CFS.cz

Upozornění: Informace poskytované v tomto článku v žádném případě nenahrazují odbornou právní, zdravotní ani sociální pomoc! Slouží výhradně jako zdroj informací v oblasti ME/CFS a lidská podpora v nelehké životní situaci. Použití informací je na vlastní zodpovědnost. Pro osobní potřebu lze obsah použít bez omezení (§ 30 autorského zákona), jiné použití pouze s písemným souhlasem redakce ME/CFS.cz. Od písemného souhlasu redakce je osvobozeno nekomerční použití textů za účelem osvěty. Podmínkou je zveřejnit zdroj ME/CFS.cz! 
Označeno s:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*